• Eesti

Tuuleparkide loomine muutub keerulisemaks

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap November 6, 2012

Virumaa Teataja, 06.11.2012

Uute tuuleparkide rajamine võib tulevikus oluliselt keerulisemaks minna, sest valitsus kinnitas oktoobri lõpus elektrituruseaduse muudatused, mis kärbivad uuest aastast taastuvenergia toetuste mahtu 18 protsenti.

Võrreldes kehtiva seadusega peaks koormus tarbijale vähenema 2020. aastaks 330 miljoni euro võrra või rohkem. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõuniku Rasmus Ruuda sõnul on hetkel tegemist siiski eelnõuga, mida riigikogu ei ole seadusena vastu võtnud. Eesti peab küll oluliseks elektri tootmist taastuvatest allikatest, kuid eelkõige tuleb silmas pidada inimeste huve.

“Eelnõu järgi väheneb mõnevõrra taastuvenergia toetus praegu juba töös või rajamisel olevatele tuuleparkidele, uued kavandatavad tuulepargid enam toetust ei saa,” selgitas Ruuda ning lisas, et parke saab rajada, kui tootja lepib tuluga, mida ta teenib elektrienergia müügi eest turule.

Taastuvenergia tootmine on kordades kallim kui tootmine põlevkivist. See on ministeeriumi selgituste järgi muutunud tarbijatele märkimisväärselt koormavaks, moodustades ligi kümnendiku elektriarvest.

Viimastel aastatel on kasvanud eriti biomassist toodetud elektrienergia osa, mis moodustas makstud taastuv­energia toetustest tänavu teises kvartalis 76 protsenti. Praegune taastuvelektri toetus on fikseeritud muutumatu määrana (53,7 eurot/MWh) võrdselt kõigile tootjatele, mida Elering maksab toetusena iga toodetud megavatt-tunni taastuvelektri eest.

Tuuleparkide toodetud elektri toetusele on seatud ülempiir 600 GWh aastas, mille täitumisel rohelise elektri toetust enam ei saa. Kuigi tuuleenergia tootmise ülempiir ei ole veel täis, pole suuri arendusi ses vallas edaspidi kerge alustada.

Tuuleenergia Ühendus, mille koosseisu kuulub ka osaühing Green Electric, protesteerib eelnõu vastu, sest piirang välistaks ühenduse hinnangul taastuvenergia toetuse saajate nimekirjast praktiliselt kõik praegu üle Eesti arendusfaasis olevad tuulepargid ja paneks seisma uute tuulikute rajamise.

“Eelnõu kohaselt oleks taastuvenergia toetuse saamise õigus tagatud üksnes sellistele tuuleenergia tootjatele, kel järgmise aasta 15. juuli seisuga on kas tootmisseadme ehitamiseks väljastatud ehitusluba või siis keskkonnainvesteeringute keskuse nõusolek osaleda projektis kaasrahastajana. Kõige kurvem on see, et sisuliselt tuleb korstnasse kirjutada ettevõtjate poolt mitmetesse tuuleparkidesse ettevalmistusfaasis juba tehtud investeeringud,” tõdes ühenduse kõneisik Alan Senkel.

Tuuleenergia Ühendus leiab, et kõigi taastuvenergia liikide puhul on oluline võrguettevõtjaga liitumislepingu sõlmimise aeg ning seda tuleb arvestada toetusõigusliku elektri koguse kindlaksmääramisel. “Eelnõu tuleks muuta selliselt, et taastuvenergia toetuste saamine oleks tagatud kõigile tuuleenergia tootjatele, kellel hiljemalt tänavu 15. juuliks oli sõlmitud liitumisleping võrguettevõtjaga,” sõnas Senkel.

Ta tõi näiteks, et ühe konkreetse, arendamisel oleva tuulepargi liitumistasu ilma käibemaksuta on 10 miljonit eurot, mis kuulub 20% ulatuses tasumisele pärast liitumislepingu sõlmimist ning täiendava 50% ulatuses juba enne võrguettevõtja poolt liitumispunkti rajamise alustamist.

Ühendus hõlmab 77% Eestis töötavatest ja rajamisel olevatest tuuleenergiaparkidest koguvõimsusega kuni 1560 MW.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes