• Eesti

Vastulause Taavi Veskimägi blogipostitusele

Tuuleenergia blogi - eteap November 5, 2012

Lugedes elektrisüsteemi süsteemioperaatori Eleringi juhi Taavi Veskimägi sulest, et tuulikud tekitavad visuaalset reostust võiks arvata, et Eesti elektrisüsteemi põhivõrgu 5261 kilomeetrit elektriliine ning 151 alajaama on nähtamatud ega ole muutnud mitte kellegi tagahoovi maastikku. Samuti jääb mulje, et põhivõrgu ettevõte loodab endiselt, et elektrituulikud on mingi ajutine nähtus, mis peale Brüsselile antud lubaduste täitmist nende portfellist kaob.

Lähiajal alustab Elering uue Tartu-Viljandi-Sindi õhuliini ja Harku-Lihula-Sindi kõrgepingeliini ehitamist. Suures osas kulgevad need vanade liinide radu, kuid mitte täielikult ning trassi täpse asukoha määramiseks on algatatud keskkonnamõjude hindamine ja isikliku kasutusõiguse lepingute sõlmimine maaomanikega. Ilmselt ei tahaks Eestis keegi ka juuresolevat pilti, kus amortiseeruvad elektriliinid “maha unustatakse”. Seega tuleks ka Eleringile endale sätestada rahalise tagatise nõue, et vanad liinid demonteeritakse.

Kui aga kõrvale jätta imestus, miks Eleringi juht, kes peaks tootjate suhtes neutraalselt meelestatud olema postitab koledaid pilte tuulikutest, siis tõesti, tuulikute generaatori eluiga on keskmiselt 25 aastat. Tuulepargis ei ole aga niivõrd oluline mitte iga konkreetne tuulik, vaid planeeringuga lubatud tuuline asukoht koos kogu väljaehitatud taristuga. Kui tuulik ise vananeb, siis pannakse selle asemele uus. Just nii tehakse seda täna nö kogenud tuuleenergia riikides Taanis, Saksamaal ning Hollandis. Taanis näiteks asendati tuulikuid mullu 213,1 MW ulatuses ning tänu tehnoloogia vahepealsele arengule on need enamikus varasematest efektiivsemad ja võimsamad.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes