• Eesti

Veskimägi: tuulikute ärakoristamine tuleb muuta kohustuslikuks

Eesti uudised - eteap November 5, 2012

ERR Uudised, 05.11.2012

Eleringi juhi Taavi Veskimägi hinnangul rikuvad tuulepargid maastikupilti, mistõttu tuleks seadusesse kirjutada tagatis, et sundida omanikke kasutuid tuulikud ära koristama.

Oktoobri alguse seisuga on Eestis süsteemiga ühendatud tuuleelektrijaamu kokku 258 MW ulatuses.

Liitumislepingud on sõlmitud 1621 MW ulatuses. “See on enam kui 2012/2013 aasta kõige külmema ilmaga elektritarbimine Eestis,” rõhutas Veskimägi oma blogis.

“258 MW tuuleelektrijaamu on juba Eestis ringi liikudes üsna tuntavalt looduskeskkonnas märgata. Kujutage olukorda, kui see pilt korrutada näiteks seitsmega!” lisas ta.

“Aga mis saab siis, kui need tuuleelektrijaamad amortiseeruvad ja enam elektrit ei tooda? Kes vastutab looduskeskkonna taastamise eest sellisena nagu see oli enne tuulikute püstitamist?”

Veskimägi sõnul võib väita, et tuulepargi ärakoristamise eest vastutab ehitise omanik, kuid seejuures on kaks probleemi.

“Esiteks, enamikku tuuleelektrijaamadest omavad sisuliselt olematu omakapitaliga MTÜ-d. Teiseks, mittedemonteerimist ei ole sisuliselt kuidagi sanktsioneerinud,” rääkis ta.

Lähipäevil lähevad riigikogu poole teele elektrituruseaduse muudatused, kus tänastele elektrijaamadele jääb kehtima olemasolev subsiidiumide tase.

“Seda põhjendusega, et tagantjärele ei saa muuta olemasolevate jaamade subsiidiumide taset, milles mina olen jätkuvalt kahtlev, kuid see on poliitikute otsustada,” märkis Veskimägi.

Samas võiks tema sõnul sätestada kohustuse elektrijaam demonteerida peale selle kasuliku eluea lõppu.

“Ja esimesed jaamad, mis võivad jääda nö ripakile, võivad tekkida varem kui me oskame karta,” lisas ta.

Vähendamaks riski, et need olematu omakapitaliga kehad kaovad koos elektrijaama kausliku eluea lõpuga, võiks Veskimägi hinnangul seada rahalise tagatise nõude.

 

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes