• Eesti

Arvamus Käina valda tuulikute planeerimise teemal

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap December 14, 2012

Hiiu Leht, 14.12.2012

Märten Kross: Olles lugenud Hendrikson ja Kо poolt koostatud planeeringut tuulegeneraatorite rajamiseks Käina valda, imestan, kuidas Käina vald ja maavalitsus sellise plaaniga ikka veel tõsiselt ja läbisuruvalt tegeleb. On ju ometi hiidlased mõni aasta tagasi pea 8000 allkirjaga sel teemal oma arvamust väljendanud. Loetud dokumentides tuuakse tuulegeneraatorite rajamise kasuna välja asjaolu, et maavalitsus teenib tulevikus ühe tuuliku kohta tulu ca 7000 eurot aastas. Nii suure kõrgusega tuulikud nagu 250 m jäävad isegi Käina lähedalt hea ilmaga Haapsallu ja Saaremaale näha, rääkimata sellest, mis tunde sellised ehitised ja turbiinidest tulenevad mõjud tekitavad saareelanikes ja turistides, kes Hiiumaal viibivad. Tallinna teletorn, mis on hea ilmaga näha Soome lahe keskelt, on 314 m kõrge, Oleviste kirik on 134 m kõrge. Hiiumaa mastaapides on juba hiljuti välja ehitatud Kassari puhkekeskus pisut ebaproportsionaalselt suurejooneline, mis siis veel rääkida paarsada meetrit kõrgetest tuulikutest. Sellised rajatised tekitavad seni küllaltki puutumatule Hüumaa loodusele korvamatut kahju ning vähendavad saare turismi ja sellest laekuvat tulu kohalikele. Mulle tundub, et hiigeltuulikute projekti läbisurumine vähendab pikas perspektiivis saare ettevõtlust ja kahandab kohalikku heaolu, kuna tuulikutest saadav tulu liigub mujale. Sellise mastaabiga tuuleturbiinid Hiiumaal tunduvad vägagi ebaproportsionaalsed ja pikas perspektiivis ei teeni see kindlasti saare elanike huve, vaid kahjustab neid. Saareelanike huve teeniks Hüumaale sõltumatu energialahenduse väljatöötamine, nt Hiiumaa elanike ühisuse kaudu, mis ehitab saare tarbeks kolm-neli mõistliku suurusega tuulikut, mille abil tagataks Hiiumaa elanikele soodsam elektrienergia. Mõistlik lahendus oleks tegeleda ka väiksemas mahus taastuvenergia projektidega, asendades näiteks praegune prügikäitluse süsteem elektrit tootva prügipõletusjaamaga. Arendades lisaks päikesepatareidel põhinevaid elektritootmisüksusi saare keskosas, kus on väiksem asustus. Ja mis ehk kõige olulisem – toetada ja arendada üksikute majapidamiste juurde rajatavaid väiksemaid päikese-ja tuuleenergial töötavaid lahendusi. Just sellised suunad oleksid need, mida ootaksin heaperemehelikult maavalitsuselt.

Roman Baskin: Üks oluline argument – maailmapraktikas ehitatakse neid tuuleparke mitte lähemale kui 15 km kaldast.

Märten Kross: Virtsu tuulikute kõrgus on muide 63-65 m.

Jaanus Rohusaar: Ülo Kikase [vtlk3] põhjalik tekst, emotsioonideta. Lisan emotsionaalsemalt, et minu poeg lubas lahkuda saarelt, kui sellised hullunud kollid kusagil vilguvad. Mina lähen niikuinii; teistel põhjustel küll. Võib-olla on ka muid lahkujaid. Kuuldes hommikul, et rahvaloenduse järgi oli Hüumaa kurvalt esimene, süs mure süveneb küll väheste jääjate pärast.

Rinno Lige: Lõpetaks selle jama siis ära. Mis selleks tegema peaks? Meeleavalduse, uue allkirjade kogumise? Planeeringuvaidluse võitmine tundub vähetõenäoline, Käina volikogu tundub oma seisukohal olevat üksmeelselt ja vankumatult. Ainult jõuline avalik surve suudab midagi muuta, kui seegi. Selle planeeringu kehtestab maavanem. Jube keeruline on mitte kehtestada juriidiliselt korrektset (JOKK) dokumenti, tegelikult ei saagi mitte kehtestada.

 

Autor: Maie Jeeser

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes