• Eesti

Kallas: paljude arvates taastuvenergia toetused hoopis tõusevad

Eesti uudised - eteap December 4, 2012

BNS, 04.12.2012

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Kaja Kallase sõnul on murettekitav, et paljude arvamuste ja ettepanekute esitajate hinnangul elektrituruseaduse muutmise eelnõu mitte ei alanda, vaid suurendab taastuvenergia toetusi.

Majanduskomisjon arutas teisipäeval elektrituruseaduse muutmise eelnõu seadusemuudatuse kohta arvamusi ja ettepanekuid esitanud asutuste ja organisatsioonide esindajatega.

“Mis muret teeb, on see, et paljud avaldavad arvamust, et selle eelnõu kohaselt tegelikult toetused hoopis suurenevad, mitte ei vähene,” kommenteeris Kallas pärast istungit BNS-ile. Teiste seas on sellel arvamusel ka konkurentsiamet.

Kallase sõnul said kõik kohalolijad teisipäeval esitada oma seisukohti ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium sai võimaluse nende väidetele vastu vaielda. Majanduskomisjoni liikmed said küsimusi küsida nii olemasolevatelt tootjatelt kui nendelt, kes plaanivad teha taastuvenergia investeeringuid. Tarbijate esindajana oli kohal Lilleküla Selts, samuti oli esindatud konkurentsiamet.

Majanduskomisjoni esimees märkis, et üldiselt oli arutelu konstruktiivne, kuigi kõigile küsimustele vastuseid ei saanud. Tema sõnul tuleb laekunud arvamusi veel arutada ja vormistada nendest muudatusettepanekud.

Seitsme tööpäeva jooksul pärast eelnõu esimest lugemist saab esitada eelnõule parandusettepanekuid. Elektrituruseaduse muutmise eelnõu esimene lugemine oli 30. novembril.

Kallas lisas, et majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi vastustest tuli ka välja, et kuna taastuvenergia toetusmehhanism on seotud Euroopa Komisjoni riigiabi loaga, siis luba saab ministeerium juba taotleda eelnõu alusel. Ta märkis, et kuna majandusministeerium alustab läbirääkimisi loa saamiseks neljapäeval, siis luba nagunii nii kiiresti ei saa, seega ei ole ka mõtet eelnõu varakult jõustada.

Varasemalt on Kallas öelnud, et üks eelnõuga seotud vaidlusküsimus on selles, et Euroopa Liidu riigiabi loa võib Eesti saada toetusmääradele pärast seaduse jõustumist, mis on praegu kavandatud tuleva aasta 1. jaanuariks. Kuna järgmisest aastast alates on eelnõus kirjeldatud toetuste andmine riigiabi osutamine, tuleb taotleda Euroopa Komisjonilt toetuste andmiseks riigiabi luba.

Valitsus esitas oktoobri lõpus riigikogule elektrituruseaduse muudatuse, millega on kavas kärpida taastuvenergia toetuste mahtu 18 protsenti. Majandusministeeriumi esitatud eelnõu kohaselt on toetatav elektrikogus sõltuv taastuvenergia eesmärgist ning toetused on seotud elektrienergia ja süsinikdioksiidi turuhinnaga. Uus skeem hõlmab juba rajatud või rajamisel olevaid taastuvelektri tootmisüksusi.

Ministeerium märkis, et eelnõus toodud toetusskeem on taastuvenergia tootjatega saavutatud kompromisslahendus, mis hoiab võrreldes praegu kehtiva skeemiga tarbijatele 2020. aastani ministeeriumi hinnangul kokku kuni 300 miljonit eurot taastuvelektri eest makstavat tasu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes