• Eesti

Las jääda ükski paik

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap December 14, 2012

Hiiu Leht, 14.12.2012

Imeilusatel talvepäevadel on jälle kätte jõudnud aeg, kus meile seatakse ülesandeks anda oma seisukohad tuuleparkide rajamise kohta Hiiumaal. Samaaegselt kummitab pisut kaugema kaarega ka Pärnumaa ja Hiiumaa ümbruse merealade planeering, kus jällegi oluline tähelepanu tuuleparkide rajamisele suunatud.

Praeguste planeeringute tuulegeneraatorid ei ole enam võrreldavad Oleviste kiriku torniga – nende kõrgused koos labadega ületavad juba 250 meetrit ja vastavad on ka võimsused.

Eestimaal on käibel liberaalmajandus, seetõttu vist ei peeta vajalikuks arvestada, kui palju neid ebastabiilset energiat tootvaid tuugeneid peaks ehitama. Suvel olime paar päeva Pakril, kuhu paistsid hästi kätte Paldiski tuulepargi tuugenid. Neist töötas vaid kaks-kolm tükki.

Ma ei vaidlusta väikeste tuulegeneraatorite ehitamist. Koostöös hakkepuidu ja põhu põletamisega, diiselgeneraatorite ja päikesepaneelidega suudavad need tagada lokaalse energiavarustuse ja võib-olla ülejääki ka üldisesse võrku müüa. Taoline väikese tuule-generaatori ja düselgeneraatori koostöö toimib ka Pakril.

Mõtlen sellele, et kas siis tõesti enam Eestimaale ei jää ühtki kohta, kus võiks jääda päikese loojangut või -tõusu imetlema ilma tuulegeneraatoreid nägemata. Kas tõesti ei saa kusagil enam öiti rahulikult magada ilma tuulegeneraatorite mürata ja selle kajadest tekkiva kolinata.

Olen aru saanud, et asume Põhja-Euroopas ja võib-olla isegi tervel põhjapoolkeral täiesti ainulaadses valgete ööde ja liivarandade piirkonnas. Eriti huvitavad on saared, kus üsna mitmes kohas on suveõhtutel ja -hommikutel võimalik ühest ja samast kohast vaadata nii päikeseloojangut kui -tõusu. Lisaväärtuseks meie rikas loodus.

Kuigi jah, hõbedat ja kulda, ei ole meilt leida, seda enam ei tohiks me oma eeliseid lasta ära hävitada arutute planeeringutega.

Kuulen raadiost just praegu laulu “Las jääda ükski mets lindude jaoks alles…” Tõepoolest, las jääda ükski piirkond ilusat loodust ainuüksi inimeste, lindude ja loomade jaoks alles.

 

Autor: Maie Jeeser

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes