Kas Käina jääb 2 km kaitsekilbita?
Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap January 25, 2013
Hiiu Leht, 25.01.2013
Käina vallavolikogu nõutud 2 km piirang, millega tuuleektrijaamad saare keskossa suruti, võidakse vaidlustada.
Hiiu maakonna tuuleenergeetika teemaplaneeringu protsessis võttis Käina vallavolikogu vastu otsuse, et eluhoonetele ei tohi suuri tuulegeneraatoreid ehitada lähemale kui 2 km.
Esmaspäevasel arutelul Käinas märkis maavanem Riho Rahuoja, et on siseministeeriumi spetsialistidega põgusalt konsulteerinud ning nad on avaldanud kahtlust, et võrreldes teiste maakondade teemaplaneeringutega on Hiiumaal ülearu palju piiranguid sisse viidud.
Sama väitis Hiiu Lehes Eesti tuuleenergia assotsiatsiooni tegevjuht Tuuliki Kasonen pärast detsembrikuist teemaplaneeringu avalikku arutelu.
“Arvan, et ministeerium leiab meie kehtestatud kähe kilomeetri kauguse piiri elamumaast tuulikuteni ülepingutatud oleva,” selgitas maavanem. Ta lisas, et ministeeriumi spetsialistide arvates on kaheldav, kas see piirang on ikka kehtiva seadusandlusega kooskõlas.
Käina vallavolikogu liige Rein Urman ütles, et 2 km piirang on Käina valla üks tingimusi teemaplaneeringu kehtestamiseks, mida planeeringukoostajad kaua arvesse võtta ei tahtnud. Oma otsuses tugines volikogu teadlaste uuringutele ja seisukohtadele. “Kui vald on esitanud selle tingimuse ja seda ei arvestata, siis oleks see kentsakas,” märkis Urman.
Lõpliku vastuse peaks tooma ministeeriumi järelevalve-protsess, mille kestust arutelu juhtinud maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Aare-Villu Kattel ette ennustada ei osanud.
“Planeering on ühiskondlik kokkulepe ja kui volikogu on andnud oma kooskõlastuse sel tingimusel, siis kahe kilomeetri piirangu tühiseks tunnistamisel ei kehti volikogu kooskõlastus,” ütles Urman.
Ta lisas, et valla seisukoht reeglite kehtestamisel oma haldusterritooriumil on üli-muslik. Seda õigust ei saa vaidlustada, kuna see on kohaliku omavalitsuse põhiseaduslik õigus.
Üks vastus Skype’i kaudu
Mitmetes teemaplaneeringu kohta laekunud küsimustes ja ettepanekutes tunti muret, milline on tuulegeneraatorite tekitatud müra mõju inimeste tervisele.
Neile vastamiseks korraldas maavalitsus Skype-põhise ettekande terviseameti keskkonnatervise osakonna spetsialisti Margus Mihkelsooga, kes rääkis tuulikute müranormidest.
Mihkelsoo selgitas, et elamute juures ei tohiks tuulegeneraatorite tekitatud müratase ületada 40dB ning elamutest 2 km kaugusel peaks müratase jääma alla selle. “Müratase, milleks on 40 dB, ei kutsu esile kuulmis-organi kahjustusi, kuid võib teatud osale elanikkonnast avaldada negatiivset toimet kesknärvisüsteemile,” selgitas Mihkelsoo.
Tema ettekandest selgus ka, et terviseamet ei ole uurinud ei tuugenite tekitatava müra ega infraheli mõju inimeste tervisele.
Parem üksikud suured tuugenid
Veel küsiti, kas poleks mõistlik peatada tuuleenergeetika teemaplaneeringu protsess Hiiumaa arengustrateegia 2014-2020 valmimiseni ja seejärel otsustada, kas ja kuidas edasi minna.
Vastuseks kutsus maavalitsus SA Tuuru konsultandi Matti Lüsi tutvustama Hiiumaa 2020 taastuvenergia tegevuskava, mis Hiiumaa omavalitsuste liidu (HOL) poolt juba heakskiidu saanud.
Taastuvenergia tegevussuundadena tõi Lüsi välja nii bio- kui ka tuuleressursi kasutuselevõtu, mis Lüsi sõnul oleksid Hiiumaa arengule kokkuvõttes kasulikud.
“Me peaksime kümnete väiksemate tuulikute asemel panema püsti üksikud suured, sest nii oleks nende visuaalne ja keskkonnamõju väiksem,” väitis Lüsi lisades, et tegemist ei ole absoluutse tõega, vaid tema isikliku arvamusega.
Emmaste vald ei toeta
Hiiumaa omavalitsuste liidu esimees Jaanus Valk ütles, et HOL on oma arvamuse seoses valmiva teemaplaneeringuga juba välja öelnud ja toetab seda.
Valk lisas, et ka talle isiklikult see planeering meeldib. Üks tema põhjendusi oli, et Hiiumaal puudub põhivõrk ja energiavarustus on probleemne, tuulikupargid aga tooksid Hiiumaale stabiilse energiavarustuse ja põhivõrgu.
Emmaste volikogu liige Taavi Ugam ütles, et Valk ei saa rääkida kogu HOLi nimel, kuna nii Emmaste vallavalitsuse kui -volikogu seisukohad ei ühti väljaöelduga ja Emmaste vald planeeringut ei toeta. Ugami öeldut kinnitasid Hiiu Lehele ka Emmaste vallavolikogu esinaine Merike Kallas ja vallavanem Tiit Peedu.
Ugam ütles hiljem, et näeb antud teemaplaneeringust kasu ainult tuuleparkide arendajatele: “Eesti riigil on siiski võimalik ka Euroopale näidata, et arendatakse taastuvenergeetikat. Samas meie elektrisüsteem tuuleelektrijaamadest ei võida, keskkonnasääst aga on vähemalt selle ning arvatavasti ka järgmise kümnendi olukorda – tootmist ja ühendusi arvestades – rohkem kui küsitav,” ütles Ugam.
Vastab üleriigilisele
Hiiu maavalitsuse planeeringute peaspetsialist Urve Pill vastas Hiiumaa elaniku Inge Taltsi küsimusele, miks kavandatakse Hiiumaale suuri tuuleparke, kui üleriigiline planeering “Eesti 2030+” neid saarele ette ei näe.
Pill ütles, et vastamiseks konsulteerisid nad “Eesti 2030+” koostajatega. “Saime teada, et tuuleenergeetika teemaplaneering vastab ka üleriigilisele, sest “Eesti 2030+” ei ole niivõrd detailne, et sinna oleks ära märgitud kohad, kuhu kunagi tuulepargid tulla võivad,” selgitas Pill.
Üleriigilises planeeringus on täpselt välja toodud alad, kuhu tuulikuid tulla ei tohi – põhjapoolne rannikumeri, Peipsi järv ja Võrtsjärv. Mujal paiknevad tuulikupargid ei ole Urve Pilli sõnul mitte mingil juhul üleeestilise planeeringuga vastuolus.
Leave a Reply