• Eesti

Kas tuuleelekter on odav või kallis?

Tuuleenergia blogi - eteap January 31, 2013

Maailma Energeetikanõukogu Eesti rahvuskomitee peasekretär Mihkel Härm hurjutas sel nädalal riiki, et miks ehitatakse juurde tuulikuid, kui sellest saadav energia on kõige kallim. Tuues näite tuulikuterohkest Taanist, siis jõulupühade ajal, mil enamik rahvast puhkas ning tuult oli rohkesti, ei maksnud sealne elekter öistel tundidel midagi. Suisa vastupidi 200 eurot/MWh maksti peale sellele, kes elektrit tarbis. Kummal on siis õigus – kas tuuleelekter on odav või kallis?

Isegi kui Taani näite juures jõululaupäeva öö välja jätta, siis jäi pikkade pühade (jõululaupäevast kuni aastavahetuseni) ajal Taanis keskmine elektrihind veidi alla 14 euro/Mwh kohta. Eestis oli keskmine elektrihind sama perioodi vältel pisut alla 39 euro/MWh. Ka selle nädala tuisusel-tuulisel kolmapäeva ööl oli Taanis elektrihind negatiivne.

Energeetikas ei ole aga pilt nii must-valge, arvestada tuleb ka ajaga, mil tuul ei kipu puhuma, on külm ning tööstused tossavad täies mahus. Seepärast mõjusid äsja toimunud WEC- konverentsil kuldsena WECi voliniku Einari Kiseli sõnad, et mida mitmekesisem on riigi energiaportfell, seda paremini on võimalik tagada energia varustuskindlus ja –julgeolek, kuid meil on selle kriteeriumiga lood üsna kehvad.

Loomulikult tuleks taastuvenergia allikatest eelistada biomassist elektri tootmist ning see peaks olema Eesti esimene valik. Samas seab siin piirangu meie soojuskoormuse olemasolu ning ilma selleta ei kvalifitseeru puidu põletamine efektiivse koostootmise vaid rahva keeles raiskamise alla. Kindlasti ei saa väita ka, et ainult tuuleenergia vajab toetust. Mullu said tuulikud muide vaid alla veerandi kogu väljamakstud toetustest Eestis. Lisaks ei vaja tuulikud toetust igavesti, vaid ainult esimesed 12 aastat, mil mahukad kapitalikulud tagasi tuleb maksta.

Graafiku allikas: Nord Pool Spot.

Lühendatud versioon ilmunud 01.02.2013 Äripäevas.

 

One response to “Kas tuuleelekter on odav või kallis?”

  1. Rommi says:

    Tüesti Eesti tuulikuteenergiat ei saagi lugeda odavaks elektritootmiseks kui Eleringi liitumistasu ületab Soome võrguettevõtja Finngrid-i oma 5-e kordselt! Härma jutust selgub et biomassi energeetikat tuleks arendada esmajärgus saamas jätab Härm märkimata et kuhu see elektritootmise jääksoojus juhitakse? Idee on hea kuid teostuseks pole Eestis enam selliseid suuri tarbijaid ega ka vastavaid linnu mida selle soojaga kütta ning lõpuks koondub kogu ideeteostus Narve kus jätkuvalt põletatakse kateldes mida iganes smas ga kogu jääksoojus läheb Narva jõkke, Kui veel sinna veel neid katlaid lisada siis võib varsti Narva jões peale tuurade ka krokogille kasvatada! Kas nüüd ongi ehk leitud Eesti Nokia?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes