• Eesti

Keegi polnud Sõnajalgade tuuliku püstitamise vastu

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap January 14, 2013

Meie Maa, 14.01.2013

Enne jõule kehtestas Salme vallavolikogu Lassi küla Eleoni kinnistu detailplaneeringu, kuhu Sõnajalgade firma AS Eleon püstitab 120 meetri kõrguse tuulegeneraatori.

Detailplaneeringu avalik väljapanek vallamajas oli 19. novembrist 3. detsembrini ja avalik arutelu kavandati korraldada 7. detsembril 2012, kuid ükski inimene ei tundnud asja vastu huvi.

Salme valla ehitus- ja maanõunik Jüri Kluge rääkis, et siis, kui on õige aeg planeeringusse sekkuda, seda ei tehta, pärast tullakse küll ütlema, et miks ja kes lubas sinna sellise asja püstitada.

“See on jah üsnagi tavaline asi meil siin. Ei oskagi arvata, kas inimesed ei saa lehekuulutusest aru, et neil on õigus esitada ettepanekuid ja vastuväiteid planeeringu kohta, või see neid tõepoolest ei huvita, mida ümbruskonnas tehakse,” oletas Kluge rahva passiivsust.

Oma seitsmenda tuulegeneraatori püstitamiseks Salme valda pidid Sõnajalad kaks korda tellima projektbüroolt detailplaneeringu. 2009. aastal kehtestatud planeeringus oli tuuliku kõrguseks 95 meetrit, aga vennad tahtsid ikkagi panna uue põlvkonna tuugeni Eleon 3M 116 ja selle masti kõrgus on 120 meetrit. Kehtestatud detailplaneeringut ei saa muuta, täiendada ega parandada, seepärast tuligi uus dokumentatsioon koostada.

Tuleb võimsam kui senised 6 tuulikut kokku

Andres Sõnajalg selgitas, et tõepoolest hakkab kaasaegne tuulegeneraator Eleon 3M 116 tootma rohkem elekrienergiat kui sealsamas naabruses olevad kuus tuulikut kokku. Neist esimese panid vennad raha teenima 12 aastat tagasi.

“Kui seniste tuulikute laba pikkus on 20 meetrit, siis uuel tuleb 59 meetrit. Praegu on meil tööde esimene etapp, vundament ja 43 meetri kõrguse torni betoonosa valmis ja ehk varakevadel saame Saksamaalt tuuliku siia ära tuua,” rääkis Andres Sõnajalg.

Betooni on kulunud 1500 tonni, rauda armatuuriks 80 tonni ja metallist torniosa, mis moodustab kaks kolmandikku mastist, kaalub 250 tonni. Jõhkrad arvud, kostsid selle peale kohalikud mehed. Ainuüksi rumm ehk rootor, mille külge kinnituvad kolm laba, kaalub 50 tonni ja kogu ülemise pea kaal on 100 tonni. Torni sisse tuleb teeninduslift.

Tee tehti veidi ringi

Saksamaalt saab sellise müraka tuugeni ära tuua vaid laevaga. Kõige pikemad osad ongi labad, metallist torniosa koosneb viiest lahtikäivast järgust. Sadamast Eleoni kinnistuni tuleb need suured ja rasked osad tuua siiski maadmööda raskeveokitega.

“Ehitasime mõned pöördekohad ringi, et masinad saaksid ikka tuuliku juurde keerata,” selgitas Andres Sõnajalg.

Omaniku järelevalvet teeb East OÜ esindaja Urmas Lõhmus. “Kui tavaliselt mujal maailmas ostetakse selliste tuulikute püstitamise tehnoloogia sisse, siis nemad tahavad seda tüüpi siin ise välja arendada. Selles mõttes ütlen, et Sõnajalad on kõvad poisid. Nad on oma firmasse tööle võtnud mehi, kes Soomes on selliseid tuulikuid püstitanud, projektijuht, kes ehitust juhib, on seda tööd samuti enne teinud,” hindas Lõhmus. Tema vaatab sellel objektil ainult ehituslikku poolt. Firma, kes ehitab, on Sõnajalgadele kuuluv Estwind Energy OÜ.

Võivad ka teised tuulikud võimsamaks teha

Salme aleviku ja Salme valla sisemaa üldplaneeringu punkt “Ruumilise arengu põhimõtted” ütleb, et Salme vallas ei arendata tuuleparke. Lubatud on olemasolevate tuuleparkide kaasajastamine ja laiendamine. Sellise otsuse võttis vallavolikogu vastu 20. detsembril 2010. Seega saavad Sõnajalad ka oma senised väiksema tootlikkusega tuulegeneraatorid võimsamate vastu välja vahetada.

Eleoni kinnistu detailplaneeringusse müra eksperthinnangu koostanud Heiki Nurmsalu toob välja, et algselt planeeritud Siemens SWT 2,3 asendamisel Eleon 3M116-ga nihkub müra normtase küll 50- 100 meetrit elamutele lähemale, kuid jääb elamutest ikkagi sellisele kaugusele, et olulist mõju ei oma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes