• Eesti

Komisjon loodab elektrituruseaduse muudatusi hääletada nädala pärast

Eesti uudised - eteap January 22, 2013

BNS, 22.01.2013

Riigikogu majanduskomisjon arutas teisipäeval üldisi valikuid, mida tuleb seoses elektrituruseaduse muutmise seadusega teha, kuid konkreetsete muudatusettepanekute hääletamiseni loodab komisjon jõuda järgmisel esmaspäeval.

“Täna me täiendasime olulisemaid valikuid, mis tuleb seoses selle seadusega teha, kuid need ei olnud veel konkreetsed muudatusettepanekud,” ütles majanduskomisjoni esimees Kaja Kallas BNS-ile, lisades, et enamikes kohtades jõudis komisjon ühtsele arusaamale, et kuidas asjaga edasi peaks minema.

“Nüüd tegime ülesandeks töörühmale sõnastada konkreetsed muudatusettepanekud, mida saab siis konkreetselt selliselt hääletada,” ütles ta. Selleni loodab komisjon jõuda tuleval esmaspäeval.

Enne konkreetsete ettepanekute läbihääletamist ei soovinud Kallas neid täpsemalt kommenteerida. “Peale seda oleks konkreetsem, et me saime ühtemoodi aru,” märkis ta.

Kallas ütles arutatud valikutest rääkides, et tegemist oli varem mainitud küsimustega, mida komisjon on ka varem arutanud – toetuse kehtivuse aeg, tuuleenergia piirangud, efektiivse koostootmise nõue, toetuse maksmine omatarbe elektri eest ja muud sellised teemad.

Põhiline suure vaidluse koht on Kallase sõnul endiselt küsimus, et kust läheb piir olemasolevate ja uute tootjate vahel, et kellel on õigustatud ootus ja kust maalt saab hakata rakendama uut toetusskeemi. “Selge on see, et selles olid kõik ühel meelel, et see 15. juuli ei ole ilmselt enam võimalik lihtsalt sellepärast, et see on liiga tagasiulatuv – see tuleb ikkagi tõmmata seaduse jõustumisele võimalikult lähedale,” rääkis ta.

Teine oluline vaidluskoht on Kallase sõnul tuuleenergia piirangud. “Kas jäävad kehtivad piirangud või võetakse need piirangud maha, nii nagu selles taastuvenergia tootjate ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) vahelises memorandumis oli ette nähtud.”

Selles küsimuses jäi esmaspäeval teema lahtiseks. “Siin on veel vaja inimestel arutada fraktsioonides seda. Ja MKM tuleb siin ka veel arvutustega välja, et seda otsust oleks kergem teha,” ütles Kallas.

Valitsus otsustas oktoobris riigikogule esitada elektrituruseaduse muudatused, millega on kavas kärpida uuest aastast taastuvenergia toetuste mahtu 18 protsenti. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esitatud eelnõu kohaselt sõltub toetatav elektrikogus taastuvenergia eesmärgist ning toetused on seotud elektrienergia ja süsinikdioksiidi turuhinnaga. Uus skeem hõlmab juba rajatud või rajamisel olevaid taastuvelektri tootmisüksusi.

Tuulenergia ettevõtted on eelnõud tugevalt kritiseerinud, kuna selle kohaselt on taastuvenergia toetuse saamise õigus tagatud üksnes sellistele tuuleenergia tootjatele, kel mullu 15. juuli seisuga oli kas tootmisseadme ehitamiseks väljastatud ehitusluba või siis SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõusolek osaleda projektis kaasrahastajana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes