• Eesti

Ministeerium soovib Muuga veealusele elektrijaamale hoonestusluba

Eesti uudised - eteap January 17, 2013

BNS, 17.01.2013

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kavatseb esitada ettepaneku hoonestusloa andmiseks AS Tallinna Sadama ja OÜ Energiasalve koostöös plaanitava pump-hüdroakumulatsioonijaamale (PHAJ) ja selle tarbeks rajatavale kunstlikule saarele.

Muuga lahte Jõelähtme valla rannajoone lähedusse rajatava elektrijaama ja kunstliku saare planeerimine on käinud alates 2010. aastast, varasemate hinnangute kohaselt on projekti maksumus 300 kuni 350 miljonit eurot. Maa-aluse elektrijaama nimivõimsuseks on kavandatud kuni 500 megavatti.

Esialgse kava kohaselt rajatakse Muuga sadama territooriumile kuue aasta jooksul graniiti süvendid, kuhu ehitatakse pumphüdroakumulatsioonijaam. Maapealseid ehitisi planeeritakse 10, sealhulgas 80 meetri kõrgune maa-alust šahti teenindav tõstetorn.

Muuga lahte rajatavast veehaardest lastakse merevesi 500 meetri sügavusel maa sees asuvatesse elektrijaama turbiinidesse ja seejärel maa-alustesse mahutitesse. Maa-alused mahutid on plaanitud sellise suurusega, et jaam saaks töötada järjest 12 tundi. Kui mahutid on täis, tuleb neisse lastud vesi tagasi maapinnale pumbata.

Elektrijaama idee on panna jaam tööle koos tuuleparkidega. Kui tuult on palju, siis pumbataks odavat tuuleenergiat kasutades vett alumisest reservuaarist üles. Kui tuult on vähe, siis toodaks pumpelektrijaam ise elektrit, lastes ülemises reservuaaris olevat vett läbi turbiini alumisse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes