• Eesti

Töövarjuna tuule järel

Tuuleenergia blogi - eteap January 14, 2013

Ragnar Nõmmela, TTÜ teise kursuse elektroenergeetika tudeng

Töövarjupäev ettevõttes AS Empower algas ühel ilusal kolmapäeva hommikul, kui juba kell 7.30 kohtusin tuuleparkide projektijuhi Tarmo Teega Laagri Statoili tanklas, et rüübata päeva alustuseks tass kohvi ning asuda teele. Suundusime Pärnumaale, kus hetkel rajatakse mere äärde kokku kuuest 3MW-se võimsusega koosnevast tuulikust Tamba ja Mäli tuuleparke. Olin valinud töövarjupäeva läbiviimiseks Empoweri, sest tegu on Eesti mõistes üsna suure ja pika ajalooga rahvusvahelise ettevõttega ning nii projektijuhi amet kui ka tuuleparkide rajamine tundusid noorele energeetikahuvilisele vägagi huvipakkuvana.

Pärast pooleteise tunni pikkust autosõitu jõudsimegi objektile. Kui Tallinnas oli veel ilus lumine talveilm, siis Pärnumaal oli igasugune lumi juba ammu ära sulanud ning vastu vaatas üsna vihmane ja porine sügisilm. Paigas, kus 2013. aasta lõpuks peaks elektrit tootma suur ja uhke tuulik, oli praegu lage plats, hulk sagivaid kiivritega mehi ning suur kraanat meenutav masin, mis tegeles hiiglaslike tuulikuvaiade maasse puurimisega. Nagu ma teada sain, tegeles tuulikute püstitamisega Saksamaa ettevõte Enercon GmbH. Sõitsime edasi teiste tuulikuplatside suunas. Osade tuulikute ehitamisega oldi juba kaugemale jõutud, ühe tuuliku juures käis vundamendi metallarmatuuri ehitus, teisel oli juba kogu vundament betoneeritud.

Kuulates asjaosalisi mõistsin üsna ruttu, et selle tuulepargi suurimaks proovikiviks kogu projekti juures oli kaablitrassi ehitamine. Nimelt asus kõrgepingevõrgu liitumispunkt üle 20 kilomeetri kaugusel ning kogu see vahemaa tuli maakaabliga ühendada. Esimene kohtumine oligi meil projektijuhiga, kes tegeles kaablitrassi rajamisega. Kohtusime nelinurkse ning valgete ristidega piiratud, kergelt hauda meenutava augu juures, kuhu pidi jaotla tulema. Ristide eesmärk ei olnud siiski sünget muljet jätta, vaid hoopis tulevase seina asukohta kujutada. Jaotlast edasi läkski kaabel otse liitumispunkti poole. Räägiti läbi töö progress ning edasine kulg, ja lepiti kokku uus kokkusaamine. Seejärel käisime veidi ringi ning kaesime kui kaugele on erinevates kohtades kaabli mahapanemisega jõutud. Tundus, et töö käis üsna kiiresti ning mitmed kopad erinevates kohtades kaevasid kanalit, samal ajal kui lahti kaevatud kanalis tegelesid mehed juba kaabli maha panemisega. Kõrval tegutsesid ka Enerconi mehed, viimistledes juba ühe tuuliku jaoks valminud betoonvundamenti.

Olles tuulepargi üle vaadanud, oli paras aeg teha üks lõunapaus. Kohalikus külapoes ootasid meid värsked soojad saiakesed ja pirukad. Pärast kerget kehakinnitamist suundusime tuulepargist eemale, suunaga liitumispunkti poole. Teel kohtasime järjekordset kopameestest ning kaablipanijatest koosnevat meeskonda, kes tee kõrvale rajasid kaablitorustikku, kuhu oleks hiljem võimalik kaabel paigaldada. Kuna tee ääres kõrgus ka üsna tihe mets, siis oli üsna raske suure kopaga teepeenral kaevata ilma okstesse kinni jäämata. Siiski olid mehed entusiastlikud ning usin kaevamine käis. Vähe aja pärast jõudsimegi ligi 25 kilomeetri kaugusel asuva Eleringi 110/10 kV alajaamani, mille kõrvale pidi tulema tuulepargi liitumispunkt. Selle heaks tuli rajada uus 110/33 kV väiksemat sorti alajaam. 33 kV just sel põhjusel, et sakslaste toodetud tuulikud on valmistatud lääne standardite järgi ning genereerivad Eesti mõistes 33 kV, mitte 35 kV pinget. Valmis oli kaevatud vaid vundamendiauk, edasine ootas ehitusega tegeleva allhankefirma usinat pealehakkamist. Mõne aja pärast saabuski objektile lisaks meile veel neli meesterahvast, kaks Empowerist ning kaks allhankefirma esindajat. Kuna hoovis seisev tööliste mikrobuss tundus antud hetkel parim paik koosoleku läbiviimiseks, siis istutigi sinna maha ning räägiti läbi tähtsamad punktid seoses liitumispunkti rajamisega. Arutati läbi senine tegevus ja edasised plaanid ning pikemalt peatuti mõningail ehitustegevuse käigus tekkinud kitsaskohtadel, mis segasid tööde edasist kulgu. Pärast ligi tunnist koosolekut, kus nii mõnigi küsimärk sai vastuse suruti üksteisel kätt ning mindi oma teed. Sellega oli ühtlasi ka meie tööpäev läbi saanud ning asusime Tallinna poole teele.

Üldiselt jäin töövarjupäevaga vägagi rahule. Teise kursuse tudengina on ülimalt meeldiv aeg-ajalt teooriamaailmast välja pugeda ning näha, millega reaalses töökeskkonnas tegeletakse. Lisaks sain teada vägagi palju üldist nii ettevõtte AS Empower kui ka tuuleenergeetika kohta ning usun, et minu silmaring ning teadmistepagas astusid oluliselt suurema sammu edasi kui seda üks keskmine päev koolis lubaks.

Ragnar Nõmmela oli Empower AS-i tuuleparkide projektijuhi Tarmo Tee töövarjuks EETELi ja TTÜ Energeetikateaduskonna Üliõpilasnõukogu (EÜN) poolt läbi viidud 6. töövarjupäeval ning võitis sealsel esseekonkursil teise koha.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes