• Eesti
  • English

Taastuvenergia koda: komisjoni otsus toob 40–43 miljoni eurose kahju

Eesti uudised - eteap February 5, 2013

BNS, 05.02.2013

Taastuvenergia koja teatel kannavad olemasolevad taastuvenergia tootjad eelmisel neljapäeval riigikogu majanduskomisjonis tehtud otsuse tõttu 40–43 miljoni euro suurust majanduslikku kahju.

Taastuvenergia koja märkis oma teisipäeval tehtud avalduses, et valitsuserakonnad otsustasid majanduskomisjonis taastuvenergia toetuste üle peetud hääletusel rikkuda taastuvenergia tootjate ning majandus-ja kommunikatsiooniministri poolt mullu juulis sõlmitud kokkulepet.

Riigikogu majanduskomisjon otsustas vähendada toetusi tuuleenergiale 93 euroni megavatt-tunni kohta ning taastas 600 gigavatt-tunnise toetuse piirangu, mille kaotamises olemasolevatele tootjatele varem oli kokku lepitud. Kokkulepet rikuti ka konkurentsiametiga kooskõlastatavate toetusmäärade ja elektrijaamade omatarbe toetamise osas, teatas koda.

Taastuvenergia koja teatel on kotta koondunud energiatootjad on otsustanud oma investeeringuid kaitsta, kaaludes muu hulgas seadusemuudatuste vaidlustamist kohtus.

“Valitsuserakondadesse kuuluvate saadikute otsus on teravas vastuolus peaministri, keskkonnaministri, riigikogu majanduskomisjoni endise ja praeguse juhi seisukohavõttudega, milles lubati tagasiulatuvatest kärbetest hoiduda. Samuti on otsus selges vastuolus valitsuse koalitsioonileppega, milles lubati olemasolevatele projektidele vähendada toetusi üksnes kokkuleppel tootjatega ning eelisarendada taastuvatel allikatel põhinevat energiatootmist,” teatas koda.

Taastuvenergia toetussüsteemi ühepoolne ja tagasiulatuv muutmine on taastuvenergia koja hinnangul lühinägelik ja kulukas samm, mille maksab kinni tarbija. Selle tagajärjel muutub erakapitali kaasamine energeetika kaasajastamisse Eestis küsitavaks, tõusevad intressimäärad ja pidurduvad investeeringud.

“Kohalikul hakkepuidul töötavad Tallinna, Tartu ja Pärnu koostootmisjaamad hoiavad igal aastal soojatarbijatele kokku ligi 20 miljonit eurot. Valitsuserakondade otsus tähendas, et ülejäänud Eesti võib odavamast soojahinnast unistama jäädagi,” ütles taastuvenergia koja juhataja Rene Tammist.

Riigikogu otsusel on koja hinnangul ka regionaalpoliitiline mõõde, sest selle tulemusena jääb maapiirkondades loomata tuhandeid uusi töökohti nii elektrijaamade ehituses, käitamises, metsanduses kui ka põllumajanduses.

“Vaatamata Eesti Pangaliidu ja mitmete teiste oluliste institutsioonide hoiatustele, saatsid koalitsioonipoliitikud investoritele selge sõnumi, et Eestisse investeerimisel peab arvestama, et Eesti riigi sõna ei maksa,” märkis taastuvenergia koda oma avalduses.

“Elektrituruseaduse muudatusi menetledes tegi parlament otsused, mis kinnitavad Eestit kuulumist kõige halvemas mõttes tüüpiliste Ida-Euroopa riikide sekka. Seda nii investeerimiskliima stabiilsuse kui ka energiatootmise sisuliste valikute seisukohalt,” lausus Tammist.

Riigikogu majanduskomisjon otsustas menetluses olevat elektrituruseaduse eelnõu muuta nii, et taastuvenergia toetuse saamise õigust määrava uute ja vanade tootjate eristamise piir nihutataks tänavu 1. märtsile, ütles komisjoni esimees Kaja Kallas BNS-ile eelmise nädala neljapäeval. Varem oli eelnõus see piir seatud mullu 15. juulile. Kallas selgitas, et piirtähtaega ei saa ajastada vastavalt seaduse jõustumisele seetõttu, et seaduse jõustumisega on seotud Euroopa Komisjoni riigiabi luba.

Toetatava tuuleenergia piiramine 600 gigavatt-tunniga aastas jäi Kallase sõnul eelnõusse sisse. Võrreldes mullu suvel sõlmitud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning taastuvenergia tootjate memorandumi tingimustega saadav toetus väheneb, selgitas Kallas.

Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni juhatuse esimees Martin Kruus on öelnud, et taastuvenergia toetussüsteemi muutmine riivab omandikaitse põhimõtet ning selle tegelikku mõju taastuvenergia arengule, aga ka riigi ja erasektori partnerlusele laiemalt saab hinnata alles tulevikus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes