• Eesti

Ilmar Part: Põlevkivienergeetika doteerimine teeb elektri kalliks

Eesti uudised - eteap February 27, 2013

Eesti Päevalehe arvamuslugu, 27.02.2013

Tants ümber taastuv­elektritoetuste on etendus, et varjata Eesti elektritootmise tõelist komistuskivi, milleks on põlevkivielektri tootmine ja selle toetamine maksumaksja rahakotist.

Säästva Eesti instituudi hinnangul on põlevkivikasutusega seotud varjatud toetused taastuvelektri toetusest 14 korda suuremad. Ka praeguse valitsuse keskkonnaminister on korduvalt välja öelnud, et maksumaksja toetab põlevkivielektri tootmist igal aastal enam kui miljardi euroga: see teeb 800 eurot aastas iga Eesti elaniku kohta.

Koormab majandust

Sellised toetused hoiavad kunstlikult elus raiskavat ja majanduslikult ebaratsionaalset tootmist, mis koormab Eesti majandust ja keskkonda veel aastakümneid ning pärsib uute ja tõhusamate tehnoloogiate turuosa suurenemist. Sellest hoolimata näeme oma elektriarvetel ainult seda toetust, mida taastuvelektri tootjatele makstakse, ja ei sõnagi põlevkivielektritoetusest.

Kui need summad ilmuksid meie elektriarvetel kõrvuti, oleks kõigil üsna pea selge, milliseid toetusi tuleks tarbijate huvides esmalt kärpida. Sellegipoolest räägib majandusministeerium ainult taastuvelektritoetuste vähendamisest tarbijate huvides, aga vaikib põlevkivielektri toetamise mitu korda suuremast koormast maksumaksjatele.

Muidugi ei saa Eesti põlevkivienergeetikast päevapealt loobuda, aga hiigeltoetuste järkjärguline vähendamine on üks kindel moodus, kuidas hakata põlevkivisõltuvusest vabanema ning anda uutele ja efektiivsematele tehnoloogiatele võimalus areneda.

Säästlikum ja ajakohasem elektritootmine jätab meile kõigile rohkem raha taskusse. See on vähim, mida saame oma laste ja lastelaste heaolu tagamiseks praegu teha. Nii nagu interneti tiigrihüppe puhul, on Eestil ka energeetikas head eeldused saada teerajajaks. Praeguse poliitika puhul on aga suur oht jääda Euroopa sabassörkija rolli, rääkimata kahjust, mida püsiv kõrge energiahind meie majandusele ja inimeste heaolule põhjustab.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes