• Eesti

Martin Kruus: tarbija taastuvenergia toetuste kärbet tähele ei pane

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap March 21, 2013

BNS, 21.03.2013

Elektrituruseaduses muudatusega kavandatav taastuvenergia toetuste kärbe on tarbija seisukohalt nii väike, et arvel seda praktiliselt tähele ei panegi, ütles Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus.

“See eesmärk, mis püstitati, et me peame taastuvenergia tasusid vähendama, selleks, et tarbija elektriarve väheneks, seda eesmärki ei saavuta ka see eelnõu, mis praegu riigikogus on. Loomulikult, kui luubiga vaadata, siis võib igast asjast teha suure numbri, aga kui me räägime protsentidest, siis see osakaal jääb, ma arvan, alla ühe protsendi,” ütles Kruus intervjuus BNS-ile.

“Aga teisipidi loob see väga negatiivse pretsedendi, et riik võib oma lubadusi sellisel moel rikkuda, mille tagajärjeks on majandusliku kahju tekitamine. Selle pretsedendi kaal on minu silmis sedavõrd suur, et see alla ühe protsendiline tarbija elektrihinna vähenemine kindlasti seda üles ei kaalu,” lisas ta.

Kruusi sõnul ei ole õige taastuvenergia tootjaid ja tarbijaid omavahel vastandada. “Tegelikult ei ole see ei tootjate asi, kust riik selle toetusraha võtab. Kui tema on seaduse vastu võtnud, et hakkab välja maksma mingit sorti tasusid, siis on see tema asi vaadata, kust ta tasude katteks raha leiab. See, et ta võttis selle tarbija taskust, et puuduta tootjaid, ” sõnas Kruus. “Samamoodi võiksid tarbijad öelda, et kui energeetika on riiklik strateegiline küsimus, siis riik vaadaku ise, kuidas ta selle strateegilise küsimuse lahendab.”

Kruusi sõnul on riik küsimuse lahendamise asemel eskaleerinud konflikti osapoolte vahel, kes tegelikult omavahel kunagi kokku leppinud ei ole. “See on mõlemale poole pealesunnitud suhe ja see ei tööta esimesest päevast peale,” lisas Kruus.

“Kui tänaseks on selge, et tarbija taskust [taastuvenergia toetusteks makstavat raha] võtta ei saa, siis järelikult tuleb see raha võtta kuskilt mujalt,” selgitas Kruus. “See on valikute koht, kuhu me riigieelarve raha paneme,” sõnas ta, lisades, et eelmisel aastal maksti Eesti Energia aktsiakapitali sisse riigieelarvest 150 miljonit eurot. “See aasta on see summa kas 200 või 250 miljonit eurot juurde ja minu teada on eelarveprognoosides suurusjärk 200-250 miljonit planeeritud veel maksta.”

“Kui otsus on see, et meil on raha, vähemalt energeetika jaoks, siis sellega on see küsimus lahendatud. Kui nüüd selgub, et seal seda raha ikkagi nii palju ei ole, siis me jõuame erakapitalini. Aga kõik erakapitali investeeringud eeldavad läbipaistvat, etteprognoositavat, selget keskkonda, kuhu investeerida. Täna võib kahjuks öelda küllaltki resoluutselt, et seda keskkonda Eestis energeetika valdkonnas enam ei ole,” lisas ta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes