• Eesti

Toodame endale ühistutes ise vajaliku toidu ja energia

Eesti uudised - eteap March 6, 2013

Äripäev Online, 06.03.2013

Eestil on olemas eeldused toota endale ise enamik toiduaineid, sealjuures mahedalt või vähemalt keskkonnasõbralikult. Eestil on olemas ka kõik eeldused toota ise kõik autokütused, kodusoe ja elekter.

Euroopa ühisturul saavad soojemate maade tootjad seda suuremaid saake, mida pikem on vegetatsiooniperiood päevas ja aastas. Lisaks saavad ELi vanade liikmesriikide tootjad kaks korda suuremaid toetusi. Meil Eestis aga on seetõttu ligi 300 000 ha põllumajanduseks sobivat maad ilma kasutuseta – need kõik tuleks võtta kasutusele kohalikes ühistutes.

Toit maale ja linna. Põllumajandusoskustega ettevõtjad ja talunikud toodavad, suurematel koristustöödel võivad linnas elavad ühistu liikmed kaasa lüüa, talgu korras või palgaks saada saadusi. Meenutab ehk esmapilgul N-aegset šeflust, aga kui mõtelda, siis mis on selles halba, kui kahe nädala kartulivõtmise eest saad endale talvevaru või nädalase korjamise “palgaks” talveõunad.

Põletame importbensiini ja diislit ligi miljard liitrit aastas. Samas on meil metsajäätmeid, mida ei kasutata, kuid millest põhjanaaber teeb biodiislit. Biodiislit ja etanooli saab ka vetikatest, jäätmetest, mitmeaastastest õlirikastest taimedest. Kui mujal maailmas liigutakse biotööstuskomplekside poole, siis kas sörgime sabas või oleme esirinnas? Piltlikult öeldes põhk ja lepapuu biotööstuskompleksi ja sealt saame vastu bioetanooli, biogaasi, loomasööta, toitu ja kõrvalsaadusena sooja ja elektrit.

Meie biotööstuskomplekside uudsus võiks olla nende ühistupõhisus. Iga huviline saaks olla liige vastavalt oma energia tarbimisele ja majanduslikele võimalustele. Selle asemel, et teha igakuised sissemakseid kahtlase tulevikuga pensionifondidesse, teeksin mina oma maksed biotööstuskompleksi, teades, et näiteks Taani pensionifondide tulukus on olnud 5%, aga energiaühistutel 10%.

Elekter tuleb praegu 87% põlevkivist ja maagaasist, 13% taastuvatest allikatest (puit, tuul, vesi ja biogaas). Põlevkivi põletamise tõttu on Eestil sama ökoloogiline jalajälg mis suurematel naftariikidel.

Kohalik lahendus. Kui meie elektritarbimine oli 2012. aastal 8,1 TWh, siis meil on potentsiaali toota taastuvat elektrit ainuüksi tuulest üle 10 TWh, lisaks ainult 4500 ha paigutatud fotoelement päikesepaneelidest 45 TWh. Meil on taastuvaid ressursse 5–6 korda rohkem, kui on tarbimine.

Tahan elada edukas Eestis, mille eeldus on eestimaise taastuvenergia tootmine kohalikes ühistutes.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes