• Eesti

Igaüks võiks elektriturul tulu teenida

Eesti uudised - eteap April 10, 2013

Õhtuleht, 10.04.2013

Eestis on suur hulk hoiustajaid, nii ca 180 000 inimest, kelle pangakontol seisab keskmiselt 3000 eurot. Kel 1000, kel 6000. Inimesed on õppinud koguma. Tagavaraks näiteks.

Need summad on üsna napid, et alustada ettevõtlust tavalisel kombel. Kui mingilgi moel õnnestuks inimesi sellele teele ahvatleda, siis põleksid enamiku väikesäästud riskikatlas olematuks. Samas ei saa ju öelda, et 540 miljoni euro suurune rahakogus Eesti majandusele oluline poleks. Oleks poolgi sellest või väiksemgi kogus. Ei, mitte selleks, et see ära tarbida, vaid selleks, et see investeerida.

Peab olema päris pime, et mitte näha, kus on nüüdisajal see investeerimiskoht: energeetika. Kõigile valitsuse põtkimistele ja põlevkivi-aariatele vaatamata just taastuvenergeetika.

Hiinlased ja meie energeetika

Nädala alul väisas Eestit Hiina Jilini provintsi delegatsioon. Seal elab vaid 27 miljonit elanikku. Sealsete ettevõtete lubaduseks ja Eestiga sõlmitud koostööleppe sisuks on investeerida 130 000 000 eurot meie taastuvenergeetikasse. Välisinvesteeringud on teadupoolest head ja ergutavad majandust. Hiinlased kogenud kaupmeeste ja ettevõtjatena teavad, et rikka tarbija ligi on põhjust olla. Seepärast nad siin ongi. Kasum muidugi on investori oma, kuidas muidu.

Vaimusilmas kujutan üsna selgelt ette majandusministri standardkõnet sellest, kui hea meel tal on, et ometi sellised toredad investorid meile saabusid… Bla, bla, bla.

No muidugi, ongi tore. Siiralt.

Saksamaal toodetakse pool taastuvenergiast energiaühistutes. Lähedane pilt on Taanis, ja kui hüdroenergia arvestusest välja jätta, liigub Rootsigi samas suunas. Eestis on küll tulundusühistuid, kuid ei ühtki energia vallas tegutsevat. Elektrituru seadusestki on, kas kavatsetult või kogemata, välja jäetud võimalus tulundusühistul olla elektrienergia tootjaks.

Õnneks on praegu vist kõige majanduskaugemadki kodanikud aru saanud, et elektrienergia hindu pole võimalik kontrolli all hoida. Ses vallas on valitsejaks turg. Kuid isegi Euroopa ülikeerukad riigiabireeglid ei keela ega takista võimalust teenida tulu selleltsamalt turult, et oma isiklikke kulusid lisatuludega veidigi leevendada.

Rootsi energiaühistud, millele riik pakub lisavõimalusi ja selle kaudu ka madalamat omahinda ja seega suuremat kasumit energiamüügil, toimivad nõnda, et ühistu liikmeks ollakse omatarbimise ulatuses. Sel moel ei mõjuta ühistud märkimisväärselt turgu. Rootsis on taastuvenergiaühistu liikmelisusel energiakulutustele märkimisväärne mõju. Need on tänu teenitavale lisatulule sobivalt madalad.

Eesti tarbija on aga üllatuslikul kombel asetatud üsna tobedasse poliitilisse lõksu. Kui Rootsi energiaühistute liikmete tulud on märkimisväärsed seepärast, et taastumatuist allikaist energia tootjad ja suurtarbijad peavad ostma taastuvenergia sertifikaate just taastuvenergia tootjate käest, siis Eestis on tarbija vihale viidates põhja lastud kõik võimalused taastuvenergia suurtootmiselt tulu teenida. Seda oludes, kus meie Nordpooli turunaabrid sealt ometi kasu lõikavad. Nii poleks ka Eestis energiaühistut üles ehitades lootustki, et see sama kasumlikuks muutub kui sõsarühistu Rootsis.

Võimalik, et hiinlaste jaoks on see 130 miljonit nende ettevõtte Euroopa piires elamis- ja toimimisloa eest taskuraha, kuid ega nendegi ettevõte kasumlikuna lendama hakka, kui lisatulusid ei anta. Nii ei investeeri ükski Eesti tuuleenergia tootja enam äralõigatud toetuste tõttu tuuleparkidesse. Kas tarbijale muutub energia sellest odavamaks? Loomulikult mitte. Tarbija on end lihtsalt Partsi ristikäigust taastuvenergia toetuste vastu ära lollitada lasknud ja tema enda teenimisvõimalusedki on seetõttu olematuks muutunud. Miks? Sest enamiku taastuvenergiatasudest maksid ju ettevõtted, mille tarbimismaht ületab eratarbijate omi mitmekordselt.

Lapsekingades ühistegeline majandus

Ääremärkusena oleks siinkohal huvitav järele uurida, milliseid eriõigusi siis Jilini provintsi ettevõtjatele anti. Ilma nendeta pole taastuvenergeetikal paraku just erilist majanduslikku kaalu, ja seda oludes, kus põlevkivikasutusele jagatakse valitsuse otsusel sadu miljoneid eurosid kingituseks.

Kodanikuühiskond ja sellega arvestamine ei piirdu vaid rahvakogulaste ettepanekutega tegelemisega. Palju olulisem kodanikuühiskonna komponent on hoopis majanduslik. Tugev ühistegeline majandus on see, mis paneb inimesed ühist asja ajama ja üksteist usaldama. Selleks tuleb aga eeldusi luua.

Hea plaan võiks olla selline, et kui inimene ise investeerib ühe euro, toetab riik sellist tegelast kahe euroga. Nii, nagu see toimib pensionifondides. Mis saaks olla parem ja kindlam viis raha hoida – kas vanaduspõlveks või laste koolirahaks – kui investeering energeetikasse ja just taastuvenergeetikasse? Selline mudel aitaks ettevõtlusse tuua kümneid tuhandeid inimesi.

Kas investeeriksite elektrisse?

Huvi pärast võiks ju proovida analüüsida, kui palju riik ja EAS on maksumaksja raha huugama pannud, et siia ilmuksid rikkad hiinlased taastuvenergeetikat edendama? Need summad pole kindlasti väikesed.

Mõelge igaüks: kas oleksite valmis investeerima 1500 eurot elektritootmisse, kui riik seda 3000 euroga toetaks? Mõnele perele on see ühe aasta elektrikulu maksumus, mõnele kahe aasta oma. Tulemuseks oleks pere lisasissetulek, mis energiale kuluvat raha märkimisväärselt vähendaks.

Kas see aga ei tekitaks kõlvatut konkurentsi ega moonutaks turgu? Meie inimeste eratarbimine on köömes selles Nordpooli hiigelturus, kus toimetame, ja uskuge, Euroopa liidu riigiabi järele valvajatel on üsna raske ära öelda Eesti soovile oma kodanikke toetada. Oleme ju olnud valmis oma nappe tulusid mängu panema, et tagada ja katta raiskajate võlgu muudes riikides. Küsimus on otsesõnu valitsuse tahtes oma inimeste eest seista ja nende huvides toimida. Tahe toimida Hiina ettevõtjate huvides on igatahes nüüdseks kinnitust leidnud.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes