• Eesti

Energiaühingute seminari materjalid

Tuuleenergia blogi - eteap April 9, 2013

Täna arutati Eesti Arengufondi ja Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni poolt korraldatud seminaril „Energiaühingud – uued võimalused investeerimisel energiamajandusesse“, kuidas on tarbijatel lisaks elektri tarbimisele võimalik osaleda energia tootmises.

Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni juhatuse esimehe Martin Kruusi sõnul on Eestis traditsiooniliste energiaühingute kõrvale tekkinud vajadus ning nõudlus energiaprojektide järele, kus rahvas saab kaasa lüüa. „Inimeste huvi energiatootmises osalemise suhtes on olnud meile tuntav juba mõnda aega ning elektrihinna tõustes on see hüppeliselt kasvanud, mistõttu tunneme ühe taastuvenergia liigi eestvedajana, et valdkonnaga tuleb edasi tegeleda,“ rääkis Kruus. Ta lisas, et täna toimunud ürituse näol on tegemist avanguga lahenduste leidmiseks, kuidas rahvas saab ise ja otse energeetika investeeringutes osaleda kas väikeaktsionäridena suurtes projektides või tootes oma tarbimise katteks energiat väikestes energiaühistutes.

Eesti Arengufondi energia- ja rohemajanduse suuna juhi Peep Siitami hinnangul on inimestel elektriarve vähendamiseks kaks varianti: energiasääst ja ise energia tootmine. Energiatootmise puhul väljendub kasu tavatarbijale läbi tulu teenimise. “Mitmetes Euroopa riikides nagu Saksamaa, Taani, Rootsi, Holland ja Suurbritannia on laialt levinud vorm koondada kohaliku kogukonna liikmed kokku, et ühiselt rajada energiatootmine. Kohalikel energiaühingutel on kindlasti potentsiaali ka Eestis,” selgitas Siitam.

Martin Kruusi sõnul on edasistes tegevustes ühe esimese asjana vaja üle vaadata praegused kogukondlikku elektritootmist puudutavad seadused ja õigusaktid. “Tänasel seminaril toimunud elava arutelu käigus selgus, et Eesti seadusandlik raamistik elektrinergia kogukondliku väiketootmise tekkimist hetkel kahjuks ei soodusta. Eksisteerivad mitmed barjäärid tootmisega alustamiseks, näiteks on kõrged erinevad riigilõivud, samuti puuduvad vajalikud definitsioonid seadusandluses,” selgitas Kruus. “Kuna arutelus osalesid ka MKMi eksperdid, siis loodetavasti saavad need juriidilised küsimused lähitulevikus lahenduse,” lisas Kruus.

Ettekanded:

Kus on kriisi juured (Hardo Pajula)

Milleks rahvale energiatootmine (Peep Siitam)

Energiaühistute näiteid Euroopast (Tuuliki Kasonen)

Milline mudel võiks töötada Eestis ja kuidas seda rahastada (Martin Kruus)

Energiaühistute soodustamine (Moonika Kukke)

Video seminarist

 

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes