• Eesti

Parts: Eesti võib varsti saada EL-i toetuse taastuvenergia toetustele

Eesti uudised - eteap April 24, 2013

BNS, 24.04.2013

Eesti võib lähinädalatel või lähima kuu ajaga saada Euroopa Komisjonilt nõusoleku selle kohta, et uue energiaturuseaduse eelnõuga ettenähtud taastuvenergia toetused vastavad Euroopa Liidu (EL) riigiabi nõuetele, ütles majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts kolmapäeval riigikogu liikmete küsimustele vastates.

Enne eelnõu kolmandat lugemist riigikogus peetakse juristide soovitusel tihedaid konsultatsioone Euroopa Komisjoniga, märkis Parts. “Need konsultatsioonid käivad, me oleme mitmeid kordi vastanud nii-öelda küsimuste ja vastuste voorus,” ütles Parts.

“Ma tõesti loodan, et need kokkulepped püsivad ja me saame – ma ei julge öelda, et lähinädalatel, sest see on Euroopa Komisjoni otsustada, nende sõltumatu protsess – lähikuul põhimõttelise vastuse, et jah, pakutav skeem on aktsepteeritav ja siis on võimalik sellega edasi minna,” ütles Parts.

Parts märkis, et valitsus saavutas teisipäeva õhtul kabinetinõupidamisel põhimõttelised kokkulepped riigieelarve strateegias kuni 2017, kuid ka EL-i 2014.–2020. aasta eelarve vahendite jaotuses ja süsinikdioksiidi (CO2) Euroopa emissioonikaubanduse turult laekuvate tulude kasutamises energia- ja kliimapoliitilistel eesmärkidel.

“See kokku annab võimaluse lõpule viia kõik valdkondlikud arengustrateegiad, arvestades reaalset ressurssi,” ütles Parts. Kokkuleppe kohaselt jätkub Partsi sõnul kortermajade renoveerimisprogramm, eraldi meede on ka taastuvenergia arendamiseks.

CO2-tulude osas nähakse võimalust ka taastuvenergia väiketootmise mikrolahenduste jaoks väikeelamutele, mis võiks avaneda kõige varem aastal 2015, märkis Parts. “See sõltub väga palju sellest, milline saab olema EL-is olev arutelu võimaliku CO2-kvootide vähendamise teemal, mis teadupärast sai eelmine nädal Euroopa Parlamendis väikse tagasilöögi,” ütles ta.

“Kui me räägime väikestest taastuvenergialahendustest, mille eesmärk ei ole kindlasti üldise taastuvenergia eesmärgi saavutamine – olgem ausad, see osakaal on niivõrd väike, pigem reguleerida paremini energia lõpptarbimist –, siis nende võimalused on kindlasti EL-i vahendite kokkulepetes olemas,” ütles Parts vastuseks küsimusele toetuste kohta taastuvenergia mikro- ja pisitootmisseadmetele, nagu väiketuulikud, päikesepaneelid ja päikesekollektorid.

Juhul kui kortermajade renoveerimisprogramm jätkub vähemalt mahus 102,4 miljonit eurot Euroopa perioodi vahenditest, siis kuulub Partsi sõnul iga kortermaja renoveerimise hulka ka küttesüsteemi ja võimalusel ka kas või oma lokaalse elektritootmise kasutamine lähtuvalt renoveerimisprojektist.

“Kui me räägime nendest väikelahendustest – päikesepaneelidest, kollektoritest ja väikestest tuulikutest, siis põhiküsimus on nende tegelik hind,” ütles Parts. “Võrreldes ka suuremate tuulikutega, rääkimata konventsionaalsetest elektri- või soojatootmisseadmetest, on nende hind 3–3,5 korda kallim ühiku kohta, kui me räägime päikesekollektorist, päikesepatareist või väiketuulikust.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes