• Eesti

Merikotkas sai tuulepargis vigastada

Eesti uudised - eteap May 27, 2013

ERR Uudised, 27.05.2013

Läänemaal, Noarootsi vallas asuva Aulepa tuulepargi servast leiti 20. mail vigastatud merikotkas.

Kui esmalt nähti lindu tuulepargi servas esimesest elektrituulikust saja meetri kaugusel madalal puuoksal, siis hiljem nägid kohalikud elanikud lindu samas lähedal maapinnal ning selgus, et kotkas ei suuda lennata, teatas Kotkaklubi juhatuse liige Renno Nellis.

Järgmisel hommikul püüdsid Kotkaklubi liikmed linnu kinni ning toimetasid Tartusse, Eesti maaülikooli loomakliinikusse. Seal teostatud läbivaatusel selgus, et kotkal on puudu osad vasaku tiiva laba-hoosuled koos sõrmeluudega (tiivaotsaluud) ja vigastus on tekkinud umbes nädal aega tagasi.

Läbivaatlusel sedastatud vigastust ning linnu leiukohta arvestades, saab Nellise sõnul kindlat tõdeda, et kotkale sai saatuslikuks kokkupõrge tuuliku tiivikuga.

Leitud merikotkas on emaslind, kes on rõngastatud 1999. aastal Läti lääneosas ja ta pesitseb alates 2007. aastast Aulepa tuulepargist 7 kilomeetri kaugusel asuvas pesas.

Tänavuaastase pesakontrolli käigus nähti pesa juures ainult isaslindu ja pesas on kaks poega, kelle seisundit Kotkaklubi järgmise kuu aja jooksul jälgib.

Nellis selgitas, et kotkastel ja teistel suure tiiva siruulatusega lindudel, kes tõusvate õhuvooludega tiirlevad, on kiiresti liikuvaid elektrituulikute labasid raske märgata. “Seetõttu ei tohi tuulikuid ehitada haruldaste linnuliikide pesadele lähemale kui 2 kilomeetrit ega ka kotkapesade ja põhiliste toitumisalade vahele,” lisas ta.

Tuulikuid ei ole soovituslik ehitada rannikule ja selle lähedale, sest rannikualasid kasutavad merikotkad sageli toiduotsinguteks ja rannikust kaugemal on lindude hukkumise tõenäosus väiksem.

Antud juhul on Aulepa tuulepargi asukohavalik senistest tuuleparkidest Eestis üks ohutumaid, sest sealsed tuulikud asuvad rannikust 2-5 kilomeetri kaugusel ja lähim asustatud kotkapesa on 6 kilomeetri kaugusel. “Samas eksisteerib lindudel sealse 16 suure tuulikuga juhuslik kokkupõrkeoht. Antud juhtum kinnitab elektrituulikute negatiivset mõju ohustatud liikidele, eelkõige röövlindudele,” teatas Nellis.

Vaata ka

One response to “Merikotkas sai tuulepargis vigastada”

  1. Tuuleenergia says:

    Varem ei ole Eestis teatatud tuulepargis kannatada saanud merikotkastest, kuid mujalt maailmast on sarnaseid juhtumeid teada. Merikotkaga juhtunud õnnetusest teada saades võttis Aulepa tuulepargi omanik Eesti Energia ühendust Eesti Kotkaklubiga ja pakkus igakülgset toetust ja koostööd.
    “Merikotkaga juhtunu pärast on meil väga kahju ja oleme valmis aitama kannatada saanud lindu, et ta saaks parimat võimalikku ravi ja edasist hoolitsust. Pakkusime Eesti Kotkaklubile igakülgset abi ja koostööd,” sõnas Eesti Energia taastuvenergia ja väikekoostootmise üksuse käidujuht Raivo Melsas. Eesti Energia leppis Kotkaklubi esindajatega kokku kohtumise, et saada aru kuidas võiks edaspidigi teadmisi vahetada ja Kotkaklubi tegevuses abiks olla.
    Kahjuks kaasneb iga elektritootmise viisiga üks või teine keskkonnamõju ning sellest tulenevalt peame oluliseks, et teadvustame keskkonnamõjusid ja suhtume neisse täie tõsidusega. Eestis teevad tuuleparkide arendajad koostööd ornitoloogidega ja enne tuulikute püstitamist teostatakse ka põhjalikke keskkonnauuringuid, et ennetada negatiivset mõju loodusele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes