• Eesti

Taastuvenergia klubi alustas

Eesti uudised - eteap May 2, 2013

Äripäev, 02.05.2013

Väikeenergeetika edendamiseks asutas paarkümmend asjahuvilist aprilli keskel Eesti Taastuvenergia Klubi. Kokku tuldi Eesti Taastuvenergia Koja kutsel.

Klubi ühendab eraisikuid, kel on huvi taastuvenergiat kas oma tarbeks toota või siis lihtsalt selle kasutamisvõimalustega kursis olla ja arengule sõna sekka rääkida. Klubi kuulub taastuvenergia koja alla, ent on iseseisev mitteformaalne info- ja survegrupp. Klubi liikmeks olemine ei tähenda automaatselt koja liikmeks olemist.

Klubi peamised ülesanded on väikeenergeetikaalaste lahenduste propageerimine ja võitlus niisuguste majandamistingimuste eest, mis lubavad väiketootjatel võimalikult lihtsalt energeetikas osaleda.

“Väiketuulikute ja päikesepaneelide kasutusele võtmine tähendab hüppeliselt kasvavate kodukulude kontrolli alla saamist, elektriarvete kärpimist ja energia säästmist,” ütles taastuvenergia koja juhataja Rene Tammist.

Klubi seisab väiketootjate huvide kaitsel. Ja selle värsked liikmed kinnitavad, et neid eiratakse. Selgub, et oma võitluses ei ole nad üksi.

Näiteks on probleemi tõsidusest aru saanud rühm riigikogu saadikuid. Nad pöördusid sotsiaaldemokraadi, klubi ühe asutajaliikme Karel Rüütli eestvedamisel peamister Andrus Ansipi poole ettepanekuga leida raha väikeenergeetika toetamiseks. Pöördumisele kirjutas alla 31 riigikogu liiget. Nende hulgas on nii opositsiooni kui ka koalitsiooni liikmeid, nii sotsiaaldemokraate kui ka demokraate, nii Reformierekonna, IRLi kui ka Keskerakonna fraktsiooni liikmeid. Sõnaga – kõigist riigikogus esindatud rühmitustest. Karel Rüütli tutvustas klubile kirja sisu.

Kirja koopia läkitati majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile, keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannusele, rahandusminister Jürgen Ligile ja põllumajandusminister Helir-Valdor Seedrile.

Asutamiskoosolekul valiti klubi juhatus. Sellesse kuuluvad Andres Meesak (president), Jaan Uub, Tuuliki Kasonen ja Triinu Maandi.

Mis on mis

Riigikogulaste ja taastuvenergeetikute kiri peaministrile

Aastatel 2007–2013 kasutas Eesti taastuvenergeetikale vähem ELilt laekunud raha kui ükski teine ELi riik.

Ametnikud kinnitavad, et Eesti ei kavatse aastatel 2014–2020 suunata sentigi ELi raha väiketuulikute, päikesepaneelide jms soetamise ja töös hoidmise toetamisse.

Euroliidu viimati nimetatud perioodi üks prioriteete on puhas ja mitmekesine looduskeskkond ja loodusressursside tõhus kasutamine. Euroopa Komisjon on seadnud Eestile ülesandeks panna pool ELilt laekuvast rahast energeetika tõhustamisse, taastuvate energiaallikate kasutamisse, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete toetamisse, innovatsiooni ja teadusesse.

Allikas: Eesti Taastuvenergia Koda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes