• Eesti

Birnbaum: taastuvenergia toetustest tuleks loobuda

Maailma uudised - eteap June 11, 2013

BNS, 11.06.2013

Maailma Energeetikanõukogu (WEC) aseesimees Leonhard Birnbaum ütles intervjuus Postimehele, et taastuvenergia toetusest tuleks loobuda ja rohelise elektri tootjad peaksid konkureerima teistega võrdsetel alustel.

Birnbaumi sõnul on riiklikud subsiidiumid investeerimisotsuste tegemisel aina tähtsamad ja kuna subsideeritakse taastuvenergiat, siis võtavad ettevõtted subsiidiumideta elektrijaama ehitades suured riskid. Olukorra muutmiseks tuleks kasutusele võtta võimsustasu.

“Praegu peab elektrimüügifirma ostma börsilt vaid energiat, võimsustasu korral peaks elektrimüüjal olema leping ka tootmisvõimsuste kohta, mis annaks energiat ka siis, kui pole päikest ega puhu tuult,” selgitas ta. “Nii tuleks maksta nii kilovatt-tunni kui ka kilovati eest.”

“Nii et kui praegu on üks turg, kus kaubeldakse energiaga, siis tulevikus on ka teine turg, kus kaubeldakse elektritootmise võimsusega,” ütles ta. “Tehniliselt saab seda mudelit teostada erinevalt, aga seda süsteemi tuleb rakendada, sest vastasel korral uusi investeeringuid elektritootmisse ei tehta.”

Peamine on selle süsteemi puhul saada lahti taastuvenergia toetustest ja asendada need turupõhiste toetustega taastuvenergiale. “Võtmeküsimus on, et mida kauem me taastuvenergiat toetama, seda suuremaks ja kulukamaks toetused lähevad,” sõnas ta.

“Teine võimalus on subsiidiumitest loobuda ja sundida taastuvenergia tootjad turule,” ütles Birnmbaum. Avameretuulepargid ja päikesepaneelid suudavad tema sõnul juba praegu toota energiat, mis on konkurentisvõimeline ka ilma toetuseta. Sisemaatuulepargid seda ilmselt ei suudaks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes