• Eesti

Tammist: võimsustasu kehtestamine pärsiks uusi investeeringuid

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap June 12, 2013

BNS, 12.06.2013

Võimsustasude kehtestamine elektritootmisele töötaks vastu Euroopa ühisturule ning suurendaks tarbijate niigi suurt maksukoormust, ütles Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammist.

“Võimsustasud aitavad täita fossiilenergia tootjate taskuid ning pärsivad hoopis investeeringuid uutesse tootmisvõimsustesse,” kirjutab Tammist oma blogis vastukaaluks Maailma Energeetikanõukogu (WEC) aseesimehe ja Euroopa ühe suurima energiatootja RWE juhatuse liikme Leonhard Birnbaumi soovitusele kehtestada elektritootmisvõimsustele riiklikke võimsustasusid.

Tammist viitab võimsustasude kehtestamise mõjude osas Euroopa Komisjon teatisele “Toimiv energiaturg”, kus komisjoni arvates moonutavad võimsuse tagamise mehhanismid üleeuroopalist hinnasignaali ja tõenäoliselt soosivad energiatootmisel fossiilkütuste kasutamist mitmekesisemate taastuvenergiaallikate kasutamise asemel mahus, mis ületab elektrisüsteemide tasakaalus hoidmiseks vajaliku taseme. Seetõttu võivad sellised mehhanismid takistada süsinikdioksiidi heite vähendamise ja ressursitõhususe eesmärkide saavutamist.

Komisjon leidis Tammisti sõnul ka seda, et võimsuse tagamise mehhanismid ei taga piisavat tootmist ega varustuskindlust ning kipuvad investeerimissignaale moonutama. Sellisel kujul võivad need meetmed häirida piiriülest kaubandust ja konkurentsi, kuna nad võivad sulgeda liikmesriikide turud mujal Euroopa Liidus (EL) toodetud energiale ning moonutada tootmisvõimsuste paigutust siseturul.

Euroopa Komisjon näeb lahendustena näiteks tippkoormuse vähendamise meetmeid, impordi suurendamist sobivate võrguühenduste kaudu ning nõudluse poole ettevõtjate ja jaetarbijate lihtsamat osalemist turul, kirjutab Tammist. Ta lisas, et oluline on ka suurendada läbipaistvust turul, harmoniseerida turureeglid ning luua lisaks niinimetatud energia-ainult-turgudele täiendavaid turge sageduse, pinge ning niinimetatud hädaolukordade teenustele.

Progressiivsemad turuosalised propageerivad tarbijatele Tammisti sõnul vähem kulukat lahendust. Nii näiteks esines Eleringi poolt korraldatud seminaril 3.juunil Fortumi esindaja üleskutsega tarbijatele kulukate võimsustasude asemel integreerida enam energiaturge, rajada enam võrguühendusi liikmesriikide vahel, arendada välja turud elektrienergia bilansivõimsustele ning rakendada tarkasid võrke selleks, et tarbijad saaksid paindlikult reageerida elektrihinna kõikumistele.

“RWE propaganda võimsustasu kehtestamiseks” on Tammisti sõnul igati loogiline, kuna ettevõte toodab 70 protsenti elektri- ja soojusenergiast söest ning paiskab õhku seitse protsenti EL-i süsinikdioksiidi heitmetest. “Loomulikult sooviks ta, et tema tootmisvõimsustele peale makstaks ning et seda nii Saksamaal kui ka Nord Pooliga liitunud riikides nagu Eesti tehtaks,” kirjutab Tammist.

Birnbaum ütles teisipäeval Postimehes avaldatud intervjuus, et taastuvenergia toetusest tuleks loobuda ja rohelise elektri tootjad peaksid konkureerima teistega võrdsetel alustel. Tema sõnul on riiklikud subsiidiumid investeerimisotsuste tegemisel aina tähtsamad ja kuna subsideeritakse taastuvenergiat, siis võtavad ettevõtted subsiidiumiteta elektrijaama ehitades suured riskid. Olukorra muutmiseks tuleks kasutusele võtta võimsustasu.

“Praegu peab elektrimüügifirma ostma börsilt vaid energiat, võimsustasu korral peaks elektrimüüjal olema leping ka tootmisvõimsuste kohta, mis annaks energiat ka siis, kui pole päikest ega puhu tuult,” selgitas Birnbaum. “Nii tuleks maksta nii kilovatt-tunni kui ka kilovati eest.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes