• Eesti

Keskkonnaministeerium ei toeta elektrituulikute keeldu saartel

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap July 24, 2013

BNS, 24.07.2013

Keskkonnaministeerium ei toeta Isamaa ja Res Publica Liidu liikme Tõnis Paltsi mõtet keelata Eestimaa meresaartel ehk Saaremaal, Hiiumaal, Muhus ja Vormsil püstitada elektrituulikuid, mis on maapinnast kõrgemad kui 30 meetrit või mille võimsus on üle 20 kilovati.

Keskkonnaministeerium leiab, et praegu ei ole seadusemuudatuseks piisavalt looduskaitselisi argumente, mis vajaksid riigi tasandil regulatsiooni. Samas regionaalminister avaldab Paltsi algatatud eelnõule põhimõttelist toetust, ent märgib, et eelnõu seletuskirjas ei ole põhjendatud, miks on suurte elektrituulikute rajamine välistatud vaid eelnõus välja toodud saartel. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ei toeta eelnõu, kuna ettepanek on vastuolus planeerimisseaduses sätestatuga.

Valitsus arutab eelnõuga seonduvat neljapäeval ning esitab oma arvamuse 26. juuliks keskkonnakomisjonile.

Eelnõu esitamist põhjendades märkis Palts, et Eesti saarte rikkus on puutumata loodus ja ajaloolised pärandkooslused, kuid hiigelsuured tuulegeneraatorid on häirivad tehisobjektid, mis paistavad kaugele ning mõjuvad looduses ebameeldiva võõrkehana. “Eesti saarte suurim majandusharu on turism ning maailma kogemus näitab, et tuuleparkide püstitamine peletab turistid eemale. Seepärast tuleb kehtestada seadus, mis jätab need unikaalsed alad tuuleparkidega risustamata ning võimaldab nii saarte kohalikel elanikel kui külalistel ka edaspidi meie looduse rikkalikku ilu nautida,” rääkis Palts.

Tema sõnul on kõige loogilisem teha vastav muudatus looduskaitseseadusse.

Vajadusest tuuleparkide rajamist reguleerida on Tõnis Palts kirjutanud ka varem. Paltsi sõnul on Eesti energiavajadus ning energeetika sõltumatus naaberriikidest loomulikult olulised teemad, kuid praegune kaootiline tuulikute püstitamine neid küsimusi ei lahenda. “Küll aga võib praegu mõtlematult rajatud tuulpark rikkuda mõne piirkonna elukeskkonna aastakümneteks. Elektrituulik ei ole ainult selle küla või valla probleem, kuhu ta püstitatakse, oma suuruse tõttu mõjutab tuulegeneraator maastikku ja vaadet ka naabervaldades, näiteks merele paistavad tuulikud väga kaugele. Me ei tohi ohverdada oma meresaarte unikaalset loodust väikse huvi- ja lobbygrupi hetkekasu nimel,“ selgitas Palts seadusemuudatuse vajalikkust.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes