• Eesti

Turismisaartele elektrituulikud ei sobi

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap July 13, 2013

Saarte Hääl, 13.07.2013

Koostasin ja andsin menetlusse looduskaitseseaduse muutmise eelnõu, millega keelatakse Eestimaa meresaartel Saaremaal, Hiiumaal, Muhus ja Vormsil püstitada elektrituulikuid, mis on maapinnast kõrgemad kui 30 meetrit või mille võimsus on üle 20 kW.

Eestlastegi hulgas populaar-sel puhkusesaarel Gran Canarial on väikelinn Vecindario. Ookean kohe kõrval, lennujaamale lähemal kui teised kuurordid, kenad luksushotellid, korralik kaubandus ja puhas vanalinn. Ometi turismiäri seal ei edene. Sest linna ja ookeani vahele on rajatud mitu massiivset tuuleparki, mis merevaate ees vehklevad. Randa pääsemiseks tuleb kõndida või sõita mitte palmide, vaid tuuleveskite vahel. Turistid eelistavad minna üle mäe järgmistesse linnadesse, kus hiigelventilaatoreid näha pole. Vecindariost on saanud kõle tööstuspiirkond. Golfiväljakute asemel laiuvad seal kruusakarjäärid või tühermaad, kinnisvara on saare teistest piirkondadest odavam ja töökohti vähem. Tuuleparkide püstitamine ja piirkonna mandumine on otseses seoses.

Eemaletõukavad tööstusmaastikud

Minu elektrituulikute keelustamise eelnõu ei ole valimiseelne tähelepanu tõmbamise trikk, vaid viimane katse probleemile lahendus leida. Praegu kehtivad tuule-energeetika teemaplaneeringud näevad meie saartel ette kuni 250 meetri kõrguste ning 150 meetrise labade diameetriga tuulikute püstitamist. See tähendab veerand kilomeetri kõrgust tehisobjekti – üle kümne korra kõrgem kui meie 23,5 m kõrgune Vabadussõja võidusammas Harju mäel!

Tuulegeneraatorid (nagu ka päikesepaneelidest energiapargid) muudavad piirkonna tööstusmaastikuks, mis ei sobi kokku elamumaa, turismimajanduse ega miljööväärtuslike keskkondadega. Tööstusmaastikud võivad meeldida Tarkovskile, et seal “Stalkeri” või “Solarise” laadseid filme vändata, kuid enamusele inimestest mõjuvad tohutute tehisobjektidega piirkonnad pelutavalt ja eemaletõukavalt. Rääkimata muudest küsitavustest, näiteks tuuleenergia summaarsest ökoloogilisest jalajäljest või tegelikust maksumusest.

Meil on sadu tuhandeid saarlasi, randlasi ja loodusesõpru, kes minuga nõustuvad, ning on väike ärihuvidega grupp, kes tuulikuid ikkagi püsti püüab sokutada. Kirjutasin juba kaheksa aastat tagasi, et tuulegeneraatorid tuleks koondada selleks spetsiaalselt ette nähtud tuuleparkidesse ja mitte risustada nendega veel puutumata loodust. Eriti tundlikud on selles osas meie rannik ja unikaalsed saared, kus kahjuks ka kõige sagedamini tugev tuul puhub.

Vajadust meresaared tuulikutevabad hoida olen rõhutanud korduvalt, seni olen jäänud hüüdjaks hääleks tuulemühas.

Surve elektrituulikute püstitamiseks jätkub ning kuna tegemist on tulusa äriga, on arendamisel mitmed uued tuulepargid, sealhulgas rannikule ja saartele. Loodan, et algatatud seadusemuudatus viib otsusteni, mis kultuuriloolise ja esteetilise väärtusega meresaared uute tuulikute püstitamise survest vabastab. Loodan, et eelnõu toetavad kõik keskkonnateadlikud ja mõistlikud poliitilised jõud.

Turism on Eesti saarte kõige jätkusuutlikum majandusharu. Olen kindel, et kui kogu turismist elatuva ettevõtluse käive kokku lugeda, on turism ka saarte suurim majandusvaldkond. Ametlik statistika loeb turismiks vaid majutuse, kuid tegelikult tuleb arvestada ka külaliste toidu, meelelahutuse, meenete, kütuse ja muude ostudega, mis turismiettevõtjate hinnangul võivad ulatuda 100 euroni päevas. See on arvestatav tulu, sest suurem osa turismist on teenusekeskne ning raha jääb saarele. Erinevalt näiteks laeva- või masinaehitusest, mille jaoks vajaminev tooraine ja osad tuleb välismaalt sisse osta.

Tuulikut püstitama kannustab vaid ärihuvi

Tegelikult tuleb turismiks lugeda ka mandriinimeste saabumine, kes on saartel suvekodud soetanud, või mujale tööle läinud saarlaste suveks tagasitulek. Piisab pilgust veebruarikuise Kuressaare tänavatele, kui saab selgeks, et turism paneb koha elama, toob töökohad ja tulu. Turismimajanduse ressursiks on aga eelkõige meie kaunis ja puutumatu loodus.

Tuulegeneraatorite ja turismi seoseid on nii Euroopas kui ka maailmas uuritud juba pikka aega. Väga loogiliselt näitavad uuringud, et turistid eelistavad valida puhkuseks piirkondi, kus on võimalik nautida puutumatut loodust, mitte aga vahtida vehklevate labadega monstrumeid. Näiteks Šotimaa turismiassotsiatsiooni VisitScotland küsitlus tuvastas juba üle kümne aasta tagasi, et tuulegeneraatorite püstitamisel on turismile negatiivne mõju ning tuuleparkide rajamise tõttu jääb piirkond ilma sadadest miljonitest naelsterlingitest. See omakorda tähendab tuhandete töökohtade kadumist ja paikkonna elukvaliteedi langust.

Uuringu “Läänemaa tuuleparkide mõjud Läänemaa elanikele” (Adepte, Saar & Poll, 2010) kohaselt on 44% inimesi oma elukoha naabruses asuvate tuulikuparkide vastu, sealhulgas arvas 54% küsitletutest, et tuulepargi rajamisega ei kaasne neile ühtegi positiivset mõju. Olemasolevate tuuleparkide mõjude osas leidis 52% vastajaid, et tuulikutest lähtuv müra on neid häiriv tegur.

Tuuleparkide püstitamist kannustab täna ainult äriline huvi, tuulikute püstitajate peamine eesmärk on kasum, mille garanteerivad ärimeestele tuuleenergiat soosivad seadused. Kohalikud elanikud ei võida tuulikutest midagi, tuulepargid ei loo uusi töökohti, ei anna kohalikele soodsat energiat ega omavalitsusele maksutulu. Ei tahaks siinkohal uuesti avada diskussiooni tuuleenergia stabiilsuse, tuulikute töökindluse, tuulegeneraatorite tasuvusperioodi ja tuuleenergia hinna üle. Kui see on Euroopa Liidu ja ka meie ühiskondlik kokkulepe, et tuulikuid peab olema, siis olgu nad kokkulepitud tuuleparkides, mitte aga üle kogu ranniku ja saarte laiali pillutatud.

Mis saab juba püstitatud tuulikutest, on arutelu koht. Muidugi oleks kõige õigem need maha monteerida. Nähes aga ette pikki ja keerulisi vaidlusi nende omanikele kulude hüvitamise ja saamata jääva kasumi kompenseerimise üle, võib olla otstarbekam lasta neil seista, kuni nende planeeritud tööiga läbi saab, ning nad siis lammutada.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes