• Eesti

Alternatiivenergia võidukäik

CO2 kaubandus, Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap August 16, 2013

Harju Elu, 16.08.2013

Eestlased on kasutanud tuuleenergiat aastasadu. Eesti asub mere kaldal ja tuul on meie kaaslane olnud pikka aega. Meri on andnud meile tööd ja veel 150 aastat tagasi olid purjelaevad peamised liiklusvahendid, millega transpordid kaupa ja reisiti mööda maailma. Teiseks oluliseks valdkonnaks oli eesdaste jaoks tuulikute kasutamine vilja jahvatamisel. Nii purjelaevad kui ka tuulikud taandusid tehnika arenemisel. Nüüd on käes see aeg, kus me üha enam kasutame tuult elektrienergia tootmisel.

Eesti esimene tuulegeneraator hakkas tööle 1997. aastal Hiiumaal ning see oli kuni 2001. aastani ainuke tuulik Eestis.

Olin sel nädalal Paldiskis tuulepargi avamisel, kus Eesti Energia ja Nelja Energia püstitasid 18 uut 2,5-megavatise võimsusega elektrituulikut. Mõlemale ettevõttele kuulub pool uutest tuulikutest ning selle tuulepargi koguvõimsus on 45 megavatti. Muidugi ei ole tuulepargi ehitamine odav ning selle rajamine nõuab väga pikaajalist eeltööd, et kooskõlastada planeeringud ning viia läbi mitmeid uuringuid. Kõige olulisem on vaja leida see täpne koht, kus tuulepargi jaoks oleks ka piisavalt tuult.

Soodsad ilmastikuolud panid meie elektrifirmad juba mitmeid aastaid tagasi vaatama Paldiski ning Pakri poolsaare poole. Elektrienergiat on Pakri poolsaarel tuulest toodetud alates 2004. aastast, mil elektrivõrguga ühendati esimene Nelja Energiale kuuluv tuulik. Tänaseks on sellest välja kasvanud tuulepark, kus on kokku 26 elektrituulikut, koguvõimsusega 63,4 megavatti. Koos vanemate Pakri tuulikutega katavad poolsaarele rajatud tuuleelektrijaamad kokku ligi .50 000 keskmise tarbimisega Eesti pere elektrivajaduse.

Paldiski on ka esimene linn Eestis, kus toodetakse 100 protsenti taastuvat elektrienergiat. Suurel hulgal lügub elektri­energia Pakri poolsaarelt välja. Nüüdseks on Eestis kokku 126 elektrituulikut koguvõimsusega ligemale 270 megavatti, mis toodavad ligikaudu kuus protsenti kogu Eesti elektritarbimisest. Kaks aastat tagasi moodustas tuuleenergia 2,5 protsenti üle­maailmsest energiatarbest, kasvades enam kui 25 protsenti aastas. Euroopa Liit on aastaid töötanud selle nimel, et saavutada ülemaailmne kokkulepe kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks. Eesmärk on suurendada taastuvenergia osa­kaalu energiatarbimises 20 protsendi. Taastuvenergia moodustas eelmisel aastal Eestis elektrienergia kogutarbimisest 14,9 protsenti.

Autor: Ülle Rajasalu, Harju maavanem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes