• Eesti

Tuleviku tuulik on tiivikuteta

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap August 19, 2013

Eesti Päevaleht, 19.08.2013

Leiutajad mõtlevad tavaliste tiivikutega tuulikute asemele usinalt uusi vaiksemaid, tõhusamaid ja odavamaid tuule­generaatoreid.

Kui eelmisel nädalal avati Paldiskis Eesti suurim tuulepark, andis Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus mõista, et meie maismaal pole enam ruumi suuri tuuleparke teha. Võib aga olla, et paarikümne aasta pärast vaatame suurte tiivikutega tuulikutele tagasi sama pilguga nagu praegu sajandivanustele jalgratastele, millel oli vänt esiratta küljes.

Betzi seadus kammitseb

Teadlased ja ettevõtjad arendavad uusi tuulegeneraatoreid, sest praegustel on mitu puudust. Esiteks piirab tiivikuga tuuliku kasutegurit Betzi seadus, mille järgi saab tuuleenergiast vaid 59,3% muuta mehhaaniliseks liikumiseks. Seda Saksa füüsiku Albert Betzi arvutust ilmestab näide, et kui kogu tuuleenergia kanduks üle tiivikule, siis jääks õhk teisele poole tuulikut lihtsalt tropiks ette. Paljud tuulikud suudavadki toota 75–80% Betzi limiidist. Vibratsiooni ja heli tekitavad tiivikud on teatud määral ohtlikud ka keskkonnale. Nii nagu ükski inimene ei taha näppu pista tiirleva tiiviku lähedale, ei ole kokkupuude tiivikuga tervislik ka lindudele.

Tavapärase tiiviku kõrval tundub Tuneesia start-up’i Saphon tuulegeneraator üsna ulmeline: sellel pole ühtegi tiivikut. Tegu on justkui suure lilleõiega, mis tekitab energiat tuule käes laperdades. Saphoni leiutaja Anis Aouini sõnul andis sellise generaatori loomiseks inspiratsiooni üks maailma vanimaid seadeldisi tuuleenergia püüdmiseks: puri. Saphoni loojad rakendasidki purjepõhimõtte tuulikule, mis on nende sõnul isegi odavam kui tiivikutega tuulik. Ühtlasi lubavad leiutajad sellisel moel kinni püüda rohkem energiat kui Betzi seadus võimaldab tiivikutel teha.

Hoopis teistsuguse prototüübi tuulenergia elektriks muundamiseks ehitasid aga Delfti tehnikaülikooli teadlased Hollandis. Ewicon (Electrostatic Wind Energy Converter ehk elektrostaatiline tuuleenergia konverter) sarnaneb võre või püstiseisva pesurestiga. Restil on 40 horisontaalset torukest, mille küljest eralduvad positiivse laenguga veepiisad. Positiivse laenguga osakesed liiguvad tavaliselt anoodi poole, aga kuna tuul lükkab veepiisku negatiivsest elektroodist eemale, tekib selles potentsiaalne elektrienergia, mida saab kasutada. Teadlaste sõnul oleks selline liikuvate osadeta elektrigeneraator ideaalne linnapiirkondades, sest see ei tekita müra, vibratsiooni, ei kulu ega häiri keskkonda.

Hõljuv tuulik

Harvardi teadlaste abiga valminud Airborne Wind Turbine on justkui tavaline kolme tiivikuga tuulik, aga selle muudab eriliseks väike nüanss. Tiivik asub suure täispuhutava rõnga sees, mis tõstab tuuliku kõrgustesse. Selle leiutaja Ben Glassi sõnul võib ligi saja meetri kõrgusel olla tuul kuni viis korda tugevam kui maapinnal. Sellised hõljuvad tuulikud mahuks hästi ka Eesti metsasele sisemaale.

USA firma Sheerwind on aga loonud tunnelitaolise tuulekoguja Invelox, mis on arendaja sõnul kuni kuus korda tavalisest tuulikust tõhusam. Tegu on torniga, mille igas küljes on avaused tuule püüdmiseks, mis suunatakse siis mööda toru alla. Tunnelis muutub õhu kiirus suuremaks ja see toodab maapinnale ehitatud turbiinis palju tõhusamalt elektrit.

Ükski neist uudsetest ja nutikatest tuulegeneraatoritest pole veel reaalselt kasutuses, seega ei saa öelda, kui hullumeelsed, nutikad või majanduslikult tasuvad nad tegelikult on. Kuid fakt on see, et meie maapinna kohal liikuvate tuulte energiat saab palju tõhusamalt ära kasutada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes