• Eesti

Starmani asutaja uued tehnoloogiaärid

Eesti uudised - eteap September 19, 2013

Äripäev, 19.09.2013

Kaablifirma Starman asutaja ja üks omanikke Indrek Kuivallik on viimastel aastatel investeerinud mitmesse uudse tehnoloogia valdkonda. Ja seda edukalt, sest näiteks Lätti müüdud tuule­generaatorid tõid talle mullu kopsaka kasumi.

Kuivalliku investeerimisfirmale Spring Capital kuuluv Energy Ventures OÜ investeerib tuuleenergeetika projektidesse. Mulluse aruande järgi kujunes firma puhaskasumiks 12,2 miljonit eurot. Ettevõtte 34 miljoni euro suurune käive tuli Lätti müüdud tuulegeneraatorite pealt. Kolmandatele osapooltele müüdi tuulegeneraatoreid ainult osaliselt, sest tegelikult arendab firma Lätis tuuleparki, mille esimene osa sai valmis juba 2012. aasta kevadel.

“Oleme seal (Lätis – toim) tuulepargi ehitamises sees, mehhanismid tulid tehnilistel põhjustel Eestist,” kommenteeris firma tegemisi Kuivallik. Energy Ventures on koos pankadega üheksa generaatoriga parki Ventspilsi lähedal investeerinud 40 miljonit eurot. Tuulepargi võimsus on 21 MW, kuid sinna on võimalik paigaldada generaatoreid 55 MW ulatuses. “Nüüd vaatame natuke ettevaatlikumalt, sest seadusandlik baas ja tulevane elektri hind, mis võiks olla täiendaval ressursil, ei ole selged,” märkis Kuivallik edasise arendamise kohta.

Investeerib tehnoloogia arendusse. Läti tuulepark pole aga Kuivalliku ainus investeering uuemasse tehnoloogiasse. Näiteks on ta viimastel aastatel raha paigutanud tehnoloogiat arendavatesse iduettevõtetesse, nagu Defendec OÜ ja Visitret Displays OÜ.

Neist esimene arendab traadita sensorvõrku ehk jälgimissüsteemi, mis ühendab liikumist tuvastava sensori ja kaamerasilmad ning võimaldab kasutajal kiiresti reageerida häireolukorrale. Ettevõte on tarninud süsteemi Eesti Politsei- ja Piiri­valveametile ja alustas eksporti juba 2010. aastal. 2012. aasta aruande järgi lisandusid kasutajate sekka Montenegro ja Rumeenia piirivalved. Ette­võttesse on investeerinud ka Eesti Arengufondi investeerimisfirma SmartCap.

Visitret Displays tegeleb aga ekraani­tehnoloogia arendamisega, mille energiatarbimine on madal ja reaktsiooniaeg kiire. Näiteks sobib tehnoloogia nii sise- kui ka välistingimustes kastutatavatele info- ja reklaamitabloodele.

Firma juhi Madis-Marius Vahtre sõnul osaleb Spring Capital aktiivselt strateegiliste otsuste tegemisel. “Nii Kuivallikul kui ka Treudel (Spring ­Capitali juht Henri Treude – toim) on praktilised kogemused edukate ettevõtete ülesehitamises. Investoritena säilitavad nad paindlikkuse, võimaldades ettevõttel leida oma raja,” märkis Vahtre.

Nii Visitreti kui ka Defendecit on usaldanud ka ettevõtlustoetuste jagajad: Visitret Displays kaasas oma 2 miljoni euro suuruse eelarvega arendusprojekti jaoks 2011. aastal ­EASilt ligi miljon eurot. Samas suurusjärgus raha on aastatega EASilt kaasanud ka Defendec.

Tulevikku vaatav riskiäri. Ettevõtted on sellises faasis, kus kasumit veel ei teeni. “Ega ta riskiäri on ja kasu välja võtmine on tuleviku teema,” märkis ettevõtetes investorina osalev Kuivallik. Defendecisse on ta investeerinud koos Guido Kundla ja Ivar Siimari firmadega ja nende osalus kokku on 31%. Visitret Displays kuulub teise ettevõtte kaudu tema investeerimisfirmale Spring ­Capital 35,5% suurune osalus.

Iduinvesteeringutel on Spring Capitalile oluline äriidee võimalus lahendada mõnd olulist probleemi maailmas, võimekus laieneda teistele turgudele, meeskonna professionaalsus ja osaluse mõistlik hind, selgitas Spring Capitali investeerimis­strateegiat ette­võtte juht Henri Treude.

Kuivalliku sõnul on investeerimisel olulised inimesed, kes ideed arendavad. “Kui inimesed on sära­silmsed ja oma ärisse uskunud, idee on usutav ka pärast meie riskianalüüsi, siis miks mitte panna oma õlg alla ja proovida ideed koos arendada,” lisas Kuivallik.

Kes on kes

Indrek Kuivallik

Sündinud 1966

Asutas 1992. aastal koos Peeter Kerniga telekommunikatsiooniettevõtte Starman. Aastatega on Starman kaasanud palju välis­investeeringuid ja 2005. aastal viisid mehed ettevõtte börsile. Börsilt lahkus Starman 2009. aastal ja tänavu läks aktsiate enamusosalus Rootsi investeerimisfirma East Capital Explorer kätte.

Omab praegu Starmanist 14,7% ning kuulub ettevõtte nõu­kogusse.

Asutas 2000. aastal ettevõtte Polaris Invest OÜ, millele kuulub alates 2009. aastast riski­investeeringutele panustav ettevõte Spring Capital.

Mis on mis

Neli investeeringut tulevikku

Spring Capitali tehnoloogia­investeeringud

Energy Ventures OÜ

Asutatud 2010

Osalus 100%

Investeerib tuuleenergeetika­projektidesse.

2012 käive 34 mln eurot, kasum 12,2 mln eurot

OÜ Defendec

Asutatud 2006

Osalus koos Guido Kundla ja Ivar Siimari WNB Project OÜga 31,3%

Arendab traadita sensorvõrku ehk jälgimissüsteemi, mis ühendab liikumist tuvastava sensori ja kaamerasilmad ning võimaldab kasutajal kiiresti reageerida häireolukorrale. 2012. aastal kliente enam kui 10 riigis.

2012 käive 0,66 mln eurot, kahjum 0,35 mln eurot

Visitret Displays OÜ

Asutatud 2007

Osalus 35,5%

Arendab ekraanitehnoloogiaid ja on jõudnud tootearenduse faasi. Viimane majandusaruanne on kättesaadav 2011. aastast, kuna varem kahe ettevõtte vahel jagunenud tegevus viidi mullu ühe ettevõtte alla ja teine likvi­deeriti.

2011 käive 15 000 eurot, kahjum 184 000 eurot

Kaitsekate OÜ

Asutatud 2009

Osalus 75%

Valmistab kõrgtehnoloogiliste polümeeride põhjal tooteid, nt sillapontoone, pakutakse ka seadmete kaitsmist kaitsekihiga, mis vähendaks kulumist ja purunemisriski.

2012 käive 32 000 eurot, kahjum 32 000 eurot

Lisaks

Investeerinud kinnisvara­projektidesse

Strateegilise juhtimise tugi Kliff & Klaus fotostuudiole

Allikas: Spring Capital

Kommentaar

Optimistlik skeptik

Ivar Siimar, kaasinvestor, WNB Project OÜ partner, Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni juhatuse liige

Ennekõike peab (riskiinvestoril – toim) olema huvi valdkonna vastu. Ta peab olema optimistlik, toetav, koostöövõimeline, samal ajal riski hindav.

Me ei olegi tegelikult ­Indrekuga väga palju koos toimetanud. Nõukogus ja strateegiakohtumistel esindab Spring Capitali ettevõtte teine partner Henri Treude.

Selle vähese põhjal, mis meil on õnnestunud koos arutada, tundub Indrek olevat sümpaatne tegelane. Pigem on ta optimistlik skeptik.

Õnneks ei ole temaga lihtne kokkuleppele jõuda. See tähendab, et kuna me oleme olnud samal pool lauda, on see sundinud meil rohkem asju läbi mõtlema ja tegema läbimõeldud otsuseid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes