• Eesti

Varbla esimene tuulik saab tiivad

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap September 5, 2013

Pärnu Postimees, 05.09.2013

Selle nädala lõpus valmib Saksa firma Enercon GmbH juhtimisel Varbla vallas asuva Tamba-Mäli tuulepargi kuuest tuulikust esimene: täna loodetakse lõpetada tuulikule tiivikute paigaldamine.

Tuulikupargi projektijuhi Sven Aasa teatel alustati tuulepargis ehitustöid 21. augustil.

Kohapeal monteeriti kokku Poolast toodud võimas kraana, milletaolisega pole Eestis varem tööd tehtud.

Eelmistel nädalatel paigaldati vundamenditorni betoonosale 40 meetri kõrgune kahest sektsioonist koosnev metallmast. Selle otsa vinnati tuuliku gondel, mille külge kinnitati eile gondli rumm: 62 tonni kaaluv generaatoriga tiiviku gondel tuli tõsta 100 meetri kõrgusele.

Suure tuulega tööd ei tehta

Ehitusplatsil ootas eile oma järjekorda tuuliku kolm tiivikut. Tuuliku labade pikkus on 48,5 meetrit.

Sven Aasa sõnade kohaselt saab labasid paigaldada, kui tuult on alla kuue meetri sekundis, ja metallmasti, kui tuult on alla kümne meetri sekundis. Suuremate tuultega kraana kümneid tonne kaaluvaid raskusi tõsta ei tohi.

Kui Tamba üks tuulikutest on komplekteeritud, asutakse ehitama teist, naabruses asuvat merega külgnevat tuulikut.

Septembris peaks Tamba tuulikud valmima ja kuu lõpus juba töötama.

Oktoobris on järg Mäli tuulikute käes. Kõik kuus tuulikut loodetakse katsetusaja järel tööle panna juba oktoobri lõpus.

Tamba-Mäli tuulikupargi tuulikud E-101 on kõige uudsema tehnoloogiaga tuulikud maailmas. Need on käigukastita sünkroongeneraatoriga tuulikud, mille liikuvate osade arv on viidud miinimumini. Mida vähem liikuvaid osi, seda väiksem on tuuliku tekitatav müra.

Töö viibis pisut

Aasa selgitas, et tuulikute vundamenditornid koos betoonosadega olid valmis juunis ja ehitus pidi jätkuma juulis.

Et Enercon GmbH tehased asuvad Saksamaal jõeäärses Magdeburgi linnas ja Elbe jõel olid juulikuus suured üleujutused, said tehased kannatada ja tuuliku masti osade kohaletoimetamine viibis kuu aega.

Kuue tuuliku tellija on Tuuleenergia OÜ. Varbla tuulikute ehitusmaksumuseks kujuneb ligemale 25 miljonit eurot ja töö käivitamiseks on võetud pangalaen.

Tuuleenergia OÜ baseerub Eesti kapitalil ja selle suurim osanik on Energiate OÜ, mille taga seisab Baltcap Private Equity Fund L.P.

Tuuleparkide rajamine Eestisse on seotud riikliku huviga ja kooskõlas Eesti energiamajanduse arengukavaga.

Tuulepark

* Firma Enercon GmbH on omas valdkonnas Saksa turu liider ja selle firma tuulikuid on Eestis ehitatud teisigi. E-101 tüüpi tuulikud püstitatakse Eestis esimest korda. Seeriatootmisse paisati need 2012. aasta alguses.

* Tuulik alustab tööd, kui tuule kiirus on 2,5 meetrit sekundis, ja lülitub välja, kui tuul tõuseb 25 meetrini sekundis. Automaatne väljalülitamine on tuuliku kaitseks.

* Eesti tingimustes toodab tuulik investeeringud tasa kümne aastaga, selle üldine kasutusiga on 20 aastat.

* Üks tuulik toodab prognoositavalt 9500 MWh elektrienergiat aastas, millega kaetakse 3300 keskmise tarbimisega Eesti pere aastane elektrivajadus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes