• Eesti

Riigikogu lähtub õiguskindluse põhimõttest valikuliselt

Eesti uudised - eteap October 22, 2013

Eesti Taastuvenergia Koda, 22.10.2013

Täna, 22. oktoobril Riigikogu majanduskomisjonis taastuvenergia toetuste üle peetud hääletusel otsustasid parlamendisaadikud valikuliselt rakendada õiguse üldaluseid ja põhiseadust.

Riigikogu majanduskomisjon otsustas toetada Elektrituruseaduse eelnõu (318SE) muudatusettepanekut, mis maksaks piiratud ulatuses taastuvenergia toetust tootjatele, kes kasutavad omatarbeks läbi tootjaliini tarbitud omatoodangut.

Eesti Taastuvenergia Koja juhi Rene Tammisti sõnul, puudub niinimetatud omatarbetoetuse miinimumvariandi toetamisel loogika ja põhjendatus. Tammist selgitas, et 2012. aasta juulis allkirjastas Majandus-ja Kommunikatsiooniministeerium Kojaga Vastastikkuse mõistmise memorandumi, mille kohaselt võtsid pooled endale kohustuse jõuda elektrijaamade omatarbe toetamise küsimuses kokkuleppele. Kokkulepe ka sündis ja nii ministeerium kui ka tootjad esitasid selle Riigikogule. Saavutatud kokkuleppest on aga hiljem ministeerium ja nüüd ka Riigikogu üritanud taganeda, lisas Tammist.

Taastuvenergia toetussüsteemi tagasiulatuv muutmine on tootjate hinnangul lühinägelik ja kulukas samm, mille maksab kinni tarbija. Selle tagajärjel muutub erakapitali kaasamine energeetika kaasajastamisse Eestis küsitavaks, tõusevad intressimäärad ja pidurduvad investeeringud.

Tammist leidis, et taastuvenergia edendamine on regionaalpoliitiline otsus, mis toetab töökohtade loomist maapiirkondades ning aitab vähendada inimeste kulutusi küttele, sest uued koostootmisjaamad kasutaksid soojuse hinda alandavaid kohalikke kütuseid. Omatarbe toetamise õiguskindlust järgiva kokkuleppe alusel taasseadustamise mõju tarbijaarvele on 0,2%, ent see on maapiirkondade majandusele väga oluline.

Taustast: MTÜ Eesti Taastuvenergia Koda (ETEK) on asutatud 13.mail 2011, taastuvenergia edendamisega tegelevate assotsiatsioonide, energiatootjate ja eraisikute poolt. ETEK pikaajaliseks sihiks on täielik üleminek taastuvate allikate kasutamisele energiamajanduses.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes