• Eesti

Talunikel soovitatakse ühiselt tuuleenergiat toota

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap October 14, 2013

ERR Uudised, 14.09.2013

Hajutatud taastuvenergia tootmine tuule jõul annaks talunikele täiendava sissetulekuallika ja looks maal uusi töökohti, rääkis Euroopa Majandus-ja Sotsiaalkomitee säästva arengu seireüksuse president Lutz Ribbe.

Lutz Ribbe rääkis intervjuus ETV saatele “Terevisioon”, et inimesed Saksamaal mõistsid, et hajutatud taastuvenergia tootmine on hea mitte üksnes kliima jaoks, vaid ka neile majanduslikult kasulik investeering. Saksamaal on heaks kiidetud hajutatud energiatootmise kontseptsioon ja seda juba ka pikema aja jooksul ellu viidud.

Rakendatud poliitika tulemusena on tagatud kõikidele energiatootjatele võimalus müüa võrkudesse toodetud energiat. Tegelikkuses tähendab see seda, et tänaseks on Saksamaal üle miljoni elektritootja ja 600 energiaühistu (tuule-, päikese- ja hüdroenergia) ja eelkõige see võimaldab loobuda ka tuumaenergia kasutamisest.

Olulisim on see, et energiatootmisest saadud tulu jääb neisse maapiirkondadesse, kus energia toodeti, mitte ei liigu investorite taskutesse linnades või välismaal. See on üks maaelu elushoidmise viisidest ja võimalustest.

“Meil on 25 000 tuulegeneraatorit ja need kõik kuuluvad kohalikele inimestele – energiaühistutele. Need ei kuulu suurtele ettevõtetele. Ja ma võin ka siinsetele põllumeestele nõua anda, et tehke sama asja. Tehke selgeks see, et see on hea maaelu arenguvõimalus – siit saab tulu,” rääkis Ribbe.

Tema sõnul on päikesepaneelid maja katusel ja väike biogeneraator suhteliselt odav investeering, mis on jõukohane ka üksikule talunikule, kuid tuulegeneraator on palju kallim. Samas võib 50 või 100 inimest moodustada ühistu ja juhivad investeeringuid koos.

“Kuid väga oluline on, et poliitikud paneksid paika õige raamistiku. Eelmisel nädalal käisin ma Eesti lõunapiirkondades ja nägin, et investeeringuks on kõik valmis, kuid nad ei ole seotud põhivõrguga. Arvan, et on hirm, et energiafirmad ei taha selliseid investeeringuid näha, ja siin on poliitikutel võimalus midagi ära teha, et selline uus areng energiatarnetes võiks ka Eestis toimuda.”

Ribbe sõnul kuulub Saksamaal uutest võimsustest taastuvenergia sektoris umbes 80% ettevõtetele, mille asutajateks on kohalikud kogukonnad või ka eraisikutest põllumajandustootjad. Ta toonitas, et sellele pani aluse eelõige kodanike poolt avaldatud surve. Ta toonitas ka, et see võimaldab luua maapiirkondades uusi töökohti.

Talupidajate Keskliit ja Euronatur kavandad koostööprojekti hajutatud taastuvenergia tootmise alal Eestis.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes