• Eesti

Talupidajate liit: talunikel tasuks investeerida päikesepaneelidesse

Eesti uudised - eteap October 29, 2013

ERR Uudised, 29.10.2013

Väiketalunikud, kelle käes pole väga palju maad ning kel on toidu tootmises maailmaturu hindadega raske konkureerida, peaksid kaaluma oma maa kasutamist elektritootmiseks, rääkis Eestimaa talupidajate keskliidu peadirektor Kaul Nurm.

“Kui Eestis on taastuvenergiast ja maa seostes räägitud, siis on eelkõige arvatud, et taastuv energia peaks tulema biomassi kaudu, mis on muidugi võimalus, aga tahaplaanile on jäänud päikeseenergia otse püüdmine läbi päikesepaneelide ja samuti ka tuul,” ütles Nurm “Terevisioonile antud intervjuus.

“Kui me vaatame, mida päikese- ja tuuleenergia tootmiseks on vaja, siis on see maa, aga see on ju Eesti talumeeste käes,” lisas ta.

Nurm selgitas, et 400 hektaril biomassi jaoks külvatud maisist saab toota sama palju energiat kui kuuel hektaril töötavate elektripaneelide või 0,3 hektaril töötavate elektrituulikutega.

“Sisendi investeeringud on suured, eriti päikesepaneelide puhul, aga nende iga on 30, 40 või 50 aastat. Kui tasuvusaeg on 10-15 aastat, siis ülejäänud aeg ju me teenime puhast kasu,” ütles Nurm.

Tema arvates vajaks riik pikaajalist taastuvenergia arengukava, mis põhineks hajuvustootmise põhimõttel ja aitaks talunikel elektri tootmisse investeerida

Hiljuti arutas talupidajate keskliit oma ideed ka majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi ning põllumajandusminister Helir-Valdor Seederiga.

Elektrilevi andmeil on Eestis võrguga liitunud umbes 150 mikrotootjat, kellest enamik toodab energiat päikesepaneelidega. Nurme sõnul on mikrotootjatele elektrivõrguga liitumine suhteliselt lihtne, kuid üle 11 kW võimsusega tootjatel või seljad kokku pannud elektriühisustel on see oluliselt raskem.

Ka selles osas võiks riik oma seadusandlust muuta, et teha elektritootjatele võrguga liitumine lihtsamaks, märkis Nurm.

Ta tõi näiteks ühe talu Võrumaal, kel on päikesepaneelid, mis võimaldaksid 100 kW võimsust, kuid neli aastat lükkas Elektrilevi nende elektrivõrgu liitumistaotlusi tagasi. Nüüd nende taotlus küll rahuldati, kuid liitumine läheb neile maksma 50 000 eurot.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes