• Eesti

Lennuamet Salme vallal kukil: Sõnajalgade tuugen liiga kõrge

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap December 18, 2013

Saarte Hääl, 18.12.2013

Salme vald sai kaela väärteomenetluse Lassi külla kerkiva Baltimaade kõrgeima tuulegeneraatori pärast, mille detailplaneering jäi lennuametiga kooskõlastamata.

Salme valla ehitus- ja maanõuniku Jüri Kluge sõnul tekkis vastuolu lennuametiga seetõttu, et ehitusloale märgiti tuugeni masti kõrguseks 116 meetrit. Lennuamet arvestab aga kõrgust ülemisest tiivanurgast.

“Planeeringus toodud 116 meetri puhul lennuamet probleemi ei näinud,” kinnitas Kluge. Täpsed mõõtmised alles tehakse, aga teoreetiliste andmete alusel kujuneb tuuliku üldkõrguseks 180 meetrit.

Lennuameti lennuliiklusteeninduse ja lennuväljade osakonna vaneminspektor Andres Lainoja kutsub Salme vallavalitsuse esindaja 8. jaanuaril Tallinna aru andma. Algatatud väärteomenetluse aluseks on lennuseaduse paragrahv, mis sätestab lennuvälja, kopteriväljaku ja üle 45 m kõrguste ehitiste planeerimise, ehitamise ja kasutuselevõtmise tingimused.

“Kuna uurimine kestab, pole praegu võimalik menetluse kohta täpsemat infot anda,” ütles Lainoja. Vaneminspektorile teadaolevalt pole selles valdkonnas viimase viie aasta jooksul väärteomenetlusi algatatud.

Jüri Kluge avaldas lootust, et on tuugeni teemal targem pärast 8. jaanuari kohtumist. Sellist võimalust, et tuuliku tiivad tuleb taas maha tõsta, Kluge väga tõenäoliseks ei pea. “Sõnajalad tegelevad ka ise aktiivselt lennuametiga,” ütles Kluge.

AS-i Eleon esindaja Andres Sõnajalg tuuliku kõrguses probleemi ei näe. Tema väitel on tegu ainult väikese üksteisest möödarääkimisega. Sõnajalg kinnitas, et tuugen on lennuametiga kooskõlastatud. Kõrguse muudatus sai tehtud täiendava planeeringuga ja see on lennuameti poolt heaks kiidetud.

Andres Sõnajala teada tekkis probleem ehitusloa taotluse vormi täitmise tõttu, mis jäi neil kahe silma vahele. “Vajalik on see selleks, et nad saaksid lennukaardile oma NOTAM-i teha,” väitis ta. (NOTAM on lennundusalase informatsiooni termin.)

Ehitaja täpsustas, et kuigi tuugen veel voolu ei anna, on selle tiivad vabad ja rootor pöörleb rahulikult. Andres Sõnajala sõnul on vaja teha installeerimistööd ja läbi viia voolukatsetused.

Uue põlvkonna tuugeni projekteerisid vennad Sõnajalad ise.

Tööle hakkab Eleon 3M116-tüüpi tuugen ilmselt järgmisel aastal. Rahvusvahelist tähelepanu pälvinud projektile plaanitakse kevadel teha ka promoüritus.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes