• Eesti

Milleks toetada tuuleenergiat?

Eesti uudised, Maailma uudised, Tuuleenergia - eteap December 18, 2013

Äripäev, 18.12.2013

Miks peaks üldse tuuleenergiat toetama – selline küsimus tekkis mul, kui lugesin Bloombergi ­uudist energia tootmise kulukuse kohta. Nimelt ei kujuta tuuleenergia endast midagi nii erilist, mida peaks riiklikult toetama.

Kuna tuuleturbiinide hind on 2009. aasta esimesest poolest 26% kukkunud, on see muutnud tuulest elektri tootmise vaid 5,5% kallimaks söest elektri tootmisest. USAs maksab söest elektri tootmine 78,30 dollarit/MWh võrreldes 69,71 dollariga gaasist elektri tootmise ja 82,61 dollariga maismaal asuvatest tuulikutest elektri tootmisega.

Kahe aastakümnega on tuuleenergia kulukus kukkunud 90% ja viimase kolme aastaga 30%, ütles Ameerika tuuleenergia assotsiatsiooni juht Tom Kiernan. “Kui Kongress kaotaks ära kõigi energialiikide tootmissubsiidiumid, siis saaks tuulenergia konkurentsioludes ise hakkama,” ütles ta üleeile Iowas Fort Madisonis asuvas Siemensi tehases pressikonverentsil, kus teatati, et ettevõte sai suure tellimuse Warren Buffetti Berk­shire Hathaway elektrikompaniilt.

Muutub kasumlikuks. Berkshire’i MidAmerican Energy Holdings tellis Siemenesilt 1050 MW eest tuulikuid. See on seni suurim maismaale paigaldatavate tuulikute tellimus. Tuul on Iowa osariigis odavaim elektriallikas ning see tehing viitab, et tuuleenergia tootmine muutub ka ilma riigiabita kasumlikuks. See on vesi tuulikutootjate Sie­mensi, General Electricu ja Vestas Wind Systemsi veskile ning oht söekavandustele nagu Peabody Energy.

Ka teised tuulikutootjad taastuvad kukkumisest. Euroopa suurima tuulikutootja Vestas Wind Systemsi turuväärtus on teisel poolaastal 86% kasvanud. Ettevõte peaks neljandas kvartalis teatama esimesest kvartalikasumist alates 2011. aasta keskpaigast.

Kasvav tuuleenergia nõudlus asendab fossiilsete kütuste kasutamist, ütles MidAmerican Energy juhatuse esimees Bill Fehrman. Siemensilt tellitud 448 turbiini on järg 2010. aasta detsembris tellitud 258 turbiinile, mis läksid käiku teistes Iowa projektides.

Üks viiest MidAmerican Energy Iowa tuulikupargist – 44 MW Vienna II – juba töötab. Tuleval aastal peaks paigaldatama veel 506 MW tuulikuid ning ülejäänud hakkavad elektrit tootma 2015. aastal, ütles Fehrman. Tuulikute tornid toodab kahjumlik börsiettevõte Broadwind Energy.

MidAmerican Energy peaks sulgema mõned oma söel töötavad elektrijaamad 2015. aastal, kuna tuuleenergia hind jätkab langust, ütles Mid­American Energy Iowa elektrijaama tuuliku­arenduse asepresident Adam Wright. “Kui kõigilt energialiikidelt võetaks subsiidiumid ära, oleks tuul täiesti konkurentsivõimeline,” ütles ta.

Aastaks 2020 konkurentsivõimelised. Tavaliselt maksab tuuliku turbiin umbes miljon dollarit megavati kohta. Uutest gaasielektrijaamadest on tuuleenergia odavam, ütles Bloomberg New Energy Finance’i peatuuleanalüütik Amy Grace.

“Enamik inimesi arvab, et gaas läheb veel kallimaks,” ütles ta. “Ma arvan, et suurem osa USA tuuliseid alasid on 2020. aastaks konkurentsivõimelised.” Üleilmselt paigaldatakse tänavu mullusest 28% vähem tuulikuid – kokku 32 GW. USAs oli esimesel poolaastal tuulikute nõudlus väike, kuna toetused lõppesid. Neid uuendati 2013. aasta algul. Tuleval aastal peaks nõudlus kasvama 43,7 GW.

Söe tootmiskulu ja varustuskindlus tagavad, et see jääb edaspidigi oluliseks energiaallikaks, ütles USA suurima söetootja Peabody Energy investorsuhete juht Vic Svec.

Kaks tähelepanekut. Kui vaadata tuulikutootjate aktsiaid, siis jäi silma kaks asja. Mida rohkem on ettevõte tuulikute tootmisele spetsialiseerunud, seda suurem on aktsia aastane tõus olnud. Teine tähelepanek on, et suurema aktsiatõusu teinud ettevõtted on kahjumlikud (negatiivne P/E näit). Sie­mens ja General Electric (lisaks ka ABB) tegelevad lisaks tuulikute tootmisele ka palju muuga, mistõttu ei ole nad investorile pelgalt panus taastuvenergiale. Kuid need ettevõtted on finantsiliselt tugevamad.

Ei usu, et kui subsiidiumid kaoks, siis tuulikutootjad sellest võidaks. Tuuleparkide rajajatele tähendaks see täielikku sõltuvust elektriturust ilma garanteeritud rahavoota. Sellistele projektidele võib olla raskem finantseerijaid ja investoreid leida.

Analüütikud suhtuvad tuulikutootjate aktsiatesse positiivselt. Siiski sadades protsentides aastast tõusu ei pruugi silmapiiril olla – analüütikute hinnasiht on madalamal. Hinnasihtide alusel võiks oodata kuni 12% tootlust.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes