• Eesti

Sõrves valmib ainulaadse lahendusega elektrituulik

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap December 10, 2013

ERR Uudised, 10.12.2013

Sõrves hakkab lõppema Eesti suurima elektrituuliku püstitamine, tegemist on Oleg ja Andres Sõnajala välja töötatud, patenteeritud ja maailmas uudse lahendusega tuulikuga.

Kuigi tuuliku kallal on töid tehtud juba mitu aastat oli üks kulminatsioon kindlasti tiibade ehk rootori paika saamine, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Torni püstitamine on üsna standartne ja rutiinne töö. Generaatori tõste on väga raske, väga täpne. 85 tonni tuli tõsta üles ühe sentimeetri täpsusega ja paika panna. Õnneks oli ka väga hea ilm. Kõige keerulisem on alati rootori tõste. Paljud ei tõstagi rootorit tiibadega koos, vaid tõstavad kõigepealt rummu üles ja panevad labad eraldi, kuna see on nii raske ja keeruline,” selgitas AS Eleon juhatuse liige Oleg Sõnajalg.

Sellega pidi hakkama saama teine gigant – Soomest toodud 700tonnise tõstevõimega ja 140meetrise noolega ainulaadne kraana, mis veeti saaremaale 28 veoautoga.

“Meie jaoks on selline suurus ka esmakordne ja esimest korda nii pikk nool. Alati on labade tõstmine kõige keerulisem, sest labad on väga tuulepüüdlikud ja loeb iga meeter sekundis,” ütles kraanaoperaator Ruslan Serdjuk.

Nüüdseks Salmel olevad seitse tuugenit suudaksid Sõnajalgade kinnitusel hea tuulega kogu Saaremaa suvel elektriga varustada. Uus tuulik peaks tootma sama palju elektrit kui eelnevad kuus kokku.

“Me oleme ise 100 protsenti selle lahenduse välja töötanud ja 90 protsenti ka insenertehnilisest tööst ära teinud. Selle tuuliku puhul on generaator ja rootor suured. See rootor on kindlasti Baltimaade ja ma arvan, et ka Skandinaavia kõige suurem,” rääkis Oleg Sõnajalg.

Tuuliku torn on 120 meetri kõrgune ja labade diameeter 116 meetrit. Detailid on toodud 10 riigist ja koos arendamisega kulus Eleon 3M116 valmimiseni ligi seitse aastat.

Ettevõtjad loodavad, et elektrit hakkab uus generaator tootma hiljemalt veebruari alguses. “Tiivad hakkavad üsna varsti ringi käima, tiibasid ei ole üldse hea kinni hoida, see on kahjulik pealaagrile. Ma usun, et homme-ülehomme hakkavad tiivad vaikselt liikuma,” kinnitas Oleg Sõnajalg.

Uue tuuliku võimsus on seni rekordiline – kolm megavatti.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes