• Eesti

Tuugeni püstitamine Salmel jäi Sõnajalgadel tuulisele ajale

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap December 4, 2013

Meie Maa, 04.12.2013

Andres ja Oleg Sõnajala firma AS Eleon paneb Salme vallas Lassi külas kokku vendade endi leiutatud tuulegeneraatorit Eleon 3M116. Torn saadi eelmisel nädalal püsti.

Pärast kolmepäevast tormist tingitud pausi jätkub tuuliku kokkupanemine ja jõuludeks peaksid tuuliku tiivad pöörlema. Elektri tootmise alguseni kulub aga veel mitu kuud.

Tuulik pannakse kokku 700-tonnise tõstevõimega kraana abil. See on läbi aegade suurim kraana, mis Saaremaal raskusi tõstmas käinud. Soomest pärit autokraana pandi siin kuue päevaga kokku kahe väiksema kraanaga, need tõstsid 30 veoautolt kraana osad paika.

Muide, nendest väiksematest autokraanadest ühe maksimaalne tõstevõime on 130 tonni ja teisel 90 tonni. Isegi suure kraana toekäpad toodi siia kohale kahe veoautoga, rääkimata mastist või vasturaskustest.

“Kahjuks jäi tuulegeneraatori montaaž meist mitteolenevatel põhjustel aasta kõige tuulisemale ajale. Rootori tõstmiseks on aga vaja väga vaikset ilma, tuule tugevus peab olema alla kuue meetri sekundis. Seepärast võtame päev korraga ja pikki prognoose ei tee,“ ütles laupäeva õhtul Meie Maale Oleg Sõnajalg.

Tugeva tuule korral, kui tõsta ei tohi, peab suure kraana juht olema kohal, sest kraana noolt on vaja hoida täpselt kas vastu- või allatuult. Kui aga tõsta tohib, teevad monteerijad 10–12-tunnised tööpäevad. Montaaži juhivad vennad Sõnajalad ja töid teevad mehed, kelle vennad on Eleoni jaoks välja koolitanud.

Tuulik pannakse kokku 10 000 detailist

Novembri lõpupoole monteeriti 40 meetri kõrgusele betoneeritud mastiosale viis mastiosa peale ja nüüd on 117 meetri kõrgune mast koos. Jätkude omavaheliseks ühendamiseks kasutati 42- ja 36-millimeetrise läbimõõduga polte-mutreid.

“Esimese kahe jätku ühendamiseks kulus 165 polti, edasi läks mastiosa peenemaks ning vastavalt 140, 100 ja 80 polti. Betoon- ja metallosa vahele valame isepaisuva eri tugevusega betoonikihi, mis täidab metalli ja betooni vahe ära,“ kirjeldas Oleg Sõnajalg masti montaaži.

Selleks, et ühenduskohta väljastpoolt valada, tõsteti eelnevalt paika tellingud.

Lassi külla tuleb seega uue põlvkonna tuulik, mis sisaldab lahendusi tuumaenergeetikas kasutatust kosmosetehnoloogiateni välja. Eleon 3M116 tuuliku Sõnajalad patenteerisid ja nagu nad ise ütlevad, on see geniaalselt lihtsa mehaanilise konstruktsiooniga.

“Projekteerimise koos kõigi tugevusarvutuste ja modelleerimisega tegime koostöös Saksamaa, Taani ja Soome tehnikakõrgkoolidega. Tuuliku detaile valmistati kümnes riigis ja praegu on meil käsil tuuliku koostamine ja püstitamine. Pärast seda on paar nädalat kuni kuu aega montaažitööd ning siis hakkame kõiki süsteeme katsetama ja kontrollima,“ loetles Oleg Sõnajalg tööde järjekorda.

Uue tuulegeneraatori arendamisega on vennad Sõnajalad tegelenud juba seitse aastat.

“See ei ole nii, et vajutame nuppu ja tuulik hakkab elektrit tootma. See on protsess, mis tuleb läbida etapiviisiliselt ja kui palju see täpselt aega võtab, ei oska prognoosida. Me ise arvestame, et kui ta veebruarikuus elektrit tootma hakkab, on väga hästi.“

Arendatud Eesti tingimuste jaoks

See on vendade hinnangul Baltimaade suurim tuulik torni kõrguselt ja rootori diameetrilt ning on arendatud spetsiaalselt Eesti tuuletingimuste jaoks.

Kui tiivad pöörlevad, käivad laba otsad läbi 180 meetri kõrguselt. Eleon 3M116 hakkab rohkem elektrit tootma kui senised kuus Sõnajalgade tuulikut kokku. Kõik seitse tuulegeneraatorit jäävad kunagise raudteetammi lähedusse Üüdibe ja Lassi külas.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes