• Eesti

Saksamaa tuuleenergia toetused olemasolevatele projektidele ei vähene

Tuuleenergia blogi - eteap January 22, 2014

Selle nädala uudis on, et tuumaenergialt taastuvenergiale üleminev Saksamaa plaanib uute maismaatuulikute puhul seada toetuste ülempiiriks 9 senti kWh, mis on 10-20% vähem võrreldes praeguse tasemega. Nii praegused tuuleenergia tootjad kui ka veel arenduses olevad projektid, kel on 22. jaanuariks olemas kõik vajalikud load ja kelle elektrijaam alustab tööd veel sel aastal, saavad ka edaspidi täna kehtivat toetust. Teisisõnu ei ole toetuste kärbe tagasiulatuv ja puudutab vaid uusi projekte.

Toetust plaanitakse Saksamaal vähendada ka teistele taastuvenergia liikidele. Taastuvenergia on ainus tehnoloogia, kus toetuste trend on langev. Võrdlusena võib tuua eelmise aasta oktoobris sõlmitud UK valitsuse lepingu uue tuumajaama ehituseks hinnaga 11 senti/kwh, sealjuures toetuse perioodiks on 35 aastat. Eestis saavad tuuleelektrijaamad taastuvenergia toetust 12 ja Saksamaal 20 aastat.

Kui veel mõnda aega tagasi peeti tuuleenergiat hipide mooduseks saavutada energiasõltumatus, siis eelmisel aastal tuli ~33 % Taani ja 21 % Hispaania elektrist just tuulikutest. Tänaseks on selge, et suures koguses tuuleenergia viib alla nii elektri hinna kui ka süsihappegaasi heitkogused. Möödunud tuuliste jõulupühade aegu langesid elektri hulgimüügi hinnad Saksamaal, Põhjamaades, Tšehhis ja Slovakkias lausa negatiivseks. Hispaanias vähenes aga elektritootmisest tuleneva süsinikdioksiidi heitkoguse näitaja 2013. aastal üle 23 %. Tuuleenergia laialdane kasv tähendab aga ka seda, et tehnoloogia arenedes väheneb nii omahind kui ka toetuse vajadus. Kui tuumajaamade ja fossiilkütustel töötavate elektrijaamade elekter jätkab kallinemist, siis tuuleenergia muutub odavamaks.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes