• Eesti

Sõnajalad müüvad Läti firma kaudu elektrit

Eesti uudised, Tuuleenergia - Tuul January 24, 2014

Meie Maa, 24.01.2014

Salme tuulepargi toodetud elektri ostmiseks on vendadele Sõnajalgadele teinud parima pakkumise Latvenergo omandis olev firma Elektrum, kes müüb energia edasi Eesti kohalikele tarbijatele.

“Inimestel on kujunenud vale arusaam, nagu läheks meie toodetud elekter Lätti. Kogu Salme tuulepargis toodetud elektrienergia kasutatakse ära Saaremaal, suvisel ajal ka Hiiumaal.

Ostjaks on Eestis rajatud, kuid Latvenergo omandis olev firma Elektrum, kes müüb energia edasi siinsetele tarbijatele,“ selgitas Meie Maale Oleg Sõnajalg (pildil). Tema hinnangul kõiguvad elektrienergia hinnad üles-alla, sõltuvalt turusituatsioonist, kuid seni on neile parimad pakkumised teinud just Elektrum.

Kuus tuulegeneraatorit on Salme tuulepargis elektrit tootnud ligi kümme aastat. Praegu on vendadel käsil seitsmenda generaatori töökorda sättimine ja häälestamine. See tuleb sama võimas kui eelmised kuus tuulikut kokku. “Eleon 3M116 on uue põlvkonna tuulik, mille tehniline lahendus on meie leiutatud, projekteeritud ja kogu maailmas patenteeritud. Pealtnäha ei erine tuulik oluliselt teistest, kuid seestpoolt on see täiesti unikaalse ehitusega,“ võrdles Oleg Sõnajalg erinevusi teiste tuulegeneraatoritega.

Torn jääb seest soojaks

Neljameetrise läbimõõduga, 70 tonni kaaluv ja vaid 2,5-millimeetrise õhupiluga generaator on paigutatud metallist torukujulisse korpusesse niinimetatud ujuva ühendusega. Sellist lahendust pole seni keegi veel tuulikute tootmisel kasutanud. Leiutis võimaldab arendajatel paigaldada tuulikule vaat et piiramatu suurusega tiiviku, mis omakorda lubab toota rohkem elektrienergiat.

Praegu, elektrituuliku töökorda seadmisel köetakse torni seest elektriga, et mehed saaksid selles rahulikult tööd teha. Kui tuulik tööle hakkab, kütab see ennast ise, sest generaatori, muundurite ja trafo jahutamisest eraldub soojust. Kui teistel tuulikutel asub alajaam tuuliku masti kõrval, siis uue tuuliku keldrikorrusel asuvad alajaam, muundurite jahutussüsteemid ja muud tuuliku tööks vajalikud infrastruktuurid. Seega hakkab ka külmal talvel olema tuulikus meeldivalt soe.

Detsembris saadi tööle tornis liikuv lift, mis võtab korraga peale kolm inimest ja sõidab ligi 120 meetri kõrgusele kuue minutiga.

See on Baltimaade kõige võimsam tuulegeneraator ja selle töökorda seadmine on lõppjärgus. “Sertifitseerimisprotsessi üks lahutamatu osa on prototüübi detailne inspekteerimine, selleks tulevad juba järgmisel nädalal kohale spetsialistid Saksamaalt ja Taanist,“ selgitas Oleg Sõnajalg.

Kuna tegemist on vendade leiutatud, projekteeritud ja patenteeritud tuulegeneraatoriga, tundsime huvi, kas ostuhuvilisi juba on.

“Rahvusvaheliselt on huvi olnud märkimisväärne, kuid meie ärimudel ei näe ette eraldi tuulikute müüki. Peame oluliselt perspektiivsemaks võtmed-kätte-meetodil valmis ehitatud tuuleparkide haldamist ja müüki,“ teatas Oleg.

Lisas veel, et kooskõlastamised erinevate ametitega on lõppjärgus. Kuressaare instrumentaal-lähenemiskaardi teeb ringi lennujuhtimiskeskus, nemad finantseerivad seda muudatust.

 Ohutuled tiivalabade otsa?

Lennuamet tegi Salme vallavalitsusele suulise hoiatuse selle eest, et tuuliku kogukõrgus maapinnast on 180 meetrit. Algselt ei olnud seda kooskõlastuses märgitud ja see mõjutab lennuohutust. Arutelu käigus pakkus lennuameti jurist välja, et lennuohutuse tuli võiks olla tiivalabade otstes. Tegelikult pannakse tuli, ja on juba ka pandud, masti otsa ehk 120 meetri kõrgusele.

Vald ja lennuamet saavutasid kokkuleppe ja nüüd on Lassi küla tuulik lennukaartidele märgitud, väljastatud on NOTAM (lennutegevusega seotud inimeste teavitusteade) ja tuulik märgitakse ära ka lennuinfoteatmikus.

Salme vallavalitsuse ehitus- ja maanõunik Jüri Kluge ütles, et lennuameti hinnangul on Sõnajalad dokumentatsiooni vormistamisel suure töö ära teinud ja nende tuulikule võib lennuamet kasutusloa välja anda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes