• Eesti

Eesti Arengufond tutvustab valminud energiamajanduse tulevikustsenaariume aastani 2030.

Eesti uudised, Energiakaubandus - Tuul March 11, 2014

Tänasel Tartu koosolekul tõdeti, et üllatuslikult tuleb tegeleda veelgi enam energiasäästu saavutamisega transpordis. Soojusmajanduses on mõistlik suuremates kohtades jääda kaugkütte peale, kuid energia liike tuleks mitmekesistada, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Täna Tartus, homme Tallinnas ja ülehomme Kohtla-Järvel peetavad arengustsenaariumide tutvustamiskoosolekud peaksid Eesti Arengufondi sõnul aitama mõista, milline energiastrateegia järgnevaks 15 aastaks valida. Igas valdkonnas pakub arengfondi analüüs välja kolm stsenaariumi.

Arengufondi energia- ja rohemajanduse suuna juhi Peep Siitami sõnul oli talle endalegi üllatus, et kõige olulisem valdkond energiamajanduses tulevikku vaadates on transport. Kokkuhoid transpordis aitab majandust tugevalt ergutada.

“Energiasääst on majanduse kasvumootor ja see ei puuduta ainult transporti, vaid ka hooneid. Ehk siis investeeringud transpordi energiasäästu ehk transpordi kulutuste vähendamisse ja samuti investeeringud hoonete energiasäästu suurendamisse ja energiaefektiivsuse parandamisse on kõige kindlam viis tagada majanduse kasv,” ütles Siitam.

Oluliseks otsustuskohaks on ka hoonete energiasääst, kus tuleks jätkata riigipoolsete toetustega, eeskujuks Kredexi toetused hoonete soojustamisel.

“Elamu puhul on see probleem, et kui ei ole riigi toetusi, siis neid maju ei tehta korda. Tehakse jupikaupa, energiasäästu ei saavutata, ja veel hullem on see, et majad kipuvad lagunema ja sisekliima ei ole tagatud,” rääkis Tallinna Tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide professor Jarek Kurnitski.

Kaugküte on ja jääb meie soojusmajanduse lipulaevaks ka järgnevate aastate jooksul, kuid enam rõhku peab riik panema taastuvenergia soojuslahendustele. Väiksemates kohtades tuleb aga kaugküttele otsida alternatiive.

“Väiksemates kohtades, kus on soojuskoormused suhteliselt väikesed soojusvõrgu pikkuse kohta, on tõsine oht, et tulevikus nad ei ole konkurentsivõimelised. Seda enam, et hooneid soojustatakse ja soojuse tarbimine oluliselt väheneb,” ütles arengufondi ekspert Lembit Väli..

Vali hinnangul tuleb nendes võrkudes kohalikel omavalitsustel organiseeritult minna üle lokaalsetele kohtkütetele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes