• Eesti

Sõnajalgade tuulik tekitab maailmas elevust

Eesti uudised, Tuuleenergia - Tuul March 13, 2014

Maaleht, 13.03.2014

Saaremaal toodab elektrit Oleg ja Andres Sõnajala tuulik, mille tehniline lahendus on juba patenteeritud enam kui sajas riigis.

Rohkem kui 10 000 tükist kokku pandud uue põlvkonna tuuliku valmimisse panid Andres ja Oleg Sõnajalg viimasel seitsmel aastal kogu aja ja energia.

Oleg Sõnajalg ütleb, et oma töötunde nad ei lugenud ning tulemuse taga on algusest peale võetud otsus viia end ise kurssi ka kõige väiksemate detailidega.

“Viimased kaks aastat on selle projekti juures töötanud ligi sada inseneri Saksamaal, Taanis, Soomes ja Itaalias. Olen sellel ajal saatnud üle 15 000 meili, kusjuures need kõik on nõudnud sisulist süvenemist,” märgib ta.

Usk ettevõetusse, entusiasm ning valmidus teha ise kõiki töid koos õige ajastusega võikski olla vendade Sõnajalgade retsept leiutise paberilt tootmisse jõudmiseks.

Oleg Sõnajala selgitusel muudab nende välja töötatud tehniline lahendus tuuliku märksa töökindlamaks, olles geniaalselt lihtne.

Otsus taotleda pea ülemaailmset patenti sündis vajadusest oma loomingut kaitsta. “See on karm maailm,” tõdeb Oleg Sõnajalg. “Meil on juba esimene vaidlus suurfirmaga, kes tahtis meie lahendust enda kontole kirjutada. Patentide võtmine on küll kallis, aga möödapääsmatu. See kindlustab, et keegi meie ideed ei varasta.”

Saaremaa tuuleolusid arvestava hiiglase torn on 120 meetri kõrgune, labade diameeter 116 meetrit. Nende töölehakkamiseks piisab, kui tuule kiirus on 2,5 m/s.

Niisuguseid hiidtuulikuid vennad Saaremaale riburada juurde ehitama ei hakka, kuna Lääne-Eesti elektrivõrgud on selleks liiga nõrgad.

Ent piisab sellestki – esimesed nädalad on näidanud, et uue põlvkonna 3MW võimsusega tuulik ületab ka kõige optimistlikumad prognoosid. Aastas võiks see esialgsete arvutuste kohaselt toota rohkem kui 12 miljonit kWh energiat.

Arvestades, et keskmise Eesti pere aastane elektrikulu on 3500−5500 kWh, võiks see katta 2000−3000 pere aastase energiavajaduse.

Nüüd kui hiiglaslik tuulik on püsti saadud ja iga ringiga sinna pandud raha tagasi keerutab, tundub see päris lihtne.

“Jah, eks neid töötunde teame ainult meie, mis siia sisse on läinud,” nendib Oleg Sõnajalg. “Aga nii ongi, et esmalt pead ettevõetusse ise uskuma ja olema valmis panustama. Siis jõuavad asjad ka peast paberile ja sealt omakorda tootmisse.”

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes