• Eesti

Energiaühistud koguvad ELis populaarsusust, Eestis nende tulevik esialgu küsitav

Eesti uudised, Energiakaubandus, Tuuleenergia - Tuul April 25, 2014

Õhtuleht.ee, 25.04.2014

Portaali Energiaturg.ee uuringu kohaselt tunneb lausa 71 protsenti Eesti elektrienergia tarbijatest huvi päikesepaneelide ostmise vastu. Paraku tasub Eestis elektrienergiat toota vaid enda tarbeks, kuna erinevalt teistest EL-i riikides pole Eestis seda tasuv võrku müüa.

Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammisti sõnul on elektriturgude avanemisest tingitud hinnatõus ning tuule- ja päikeseenergia tootmisseadmete pretsedenditu hinnalangus tarbijate huvi puhaste energiatootmisviiside vastu hüppeliselt tõstnud.

Tammisti sõnul on näiteks päikesepaneelidest toodetud elektrienergia juba saavutanud Eestis nn võrgu pariteedi ehk päikesepaneelist toodetud elektrienergia on odavam kui Eesti Energialt ostetud elekter koos võrgutasude ja riigimaksudega.

Seega oleks ka Eestis ruumi energiaühisustele, kuhu koondunud inimesed saavad võrku müüdud elektrist endale teenida lisasissetulekut.

Ajal, mis pankade pakutud intressid hoiustele on sisuliselt olematud ja pensionifondid ei suuda isegi inflatsiooniga sammu pidada, oleks investeering energiaühisusse väga arvestatav alternatiiv.

Kahjuks pole kõik nii lihtne. Kui Euroopas tuleb energiaühisusi riburada juurde, siis Eestis asi nii ilus pole. Kui Eesti Arengufondi energia- ja rohemajanduse suuna juhi Peep Siitami hinnangul on selle üheks põhjuseks madal teadlikus ja puudulik koostöösoov ning ettevõtlikus, siis tegelik põhjus on mujal.

Probleem on nimelt selles, et Eesti Energial pole kohustust seda elektrit võrku osta, mistõttu energeetikamonopol pakub võta või jäta hinda.

Advokaadibüroo Glimstedt partner Moonika Kukke sõnul võib näiteks Saksamaa ja Taani puhul rääkida tõelistest energiaühisuste edulugudest.

“Saksamaal tegutsevad selles vallas energiakooperatiivid ja usaldusühingud ning kui 2001. aastal oli neid 66, siis 2013. aastal juba üle 800,” tõi ta näite.

Paraku on sealsete energiaühisuste sedavõrd kiire arengu taga kaks märksõna: kõikvõimalikud riiklikud toetused ning võimalus müüa soodsa hinnaga energiat võrku.

Paraku seda veel Eestis pole, mistõttu ei saa nii pea rääkida ka siinsete energiaühistute edulugudest.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes