• Eesti

Eesti saab kliimamuutustega kohanemise strateegia

Eesti uudised - Tuul May 17, 2014

BNS, 17.05.2014

Keskkonnaministeerium ja Eesti Keskkonnauuringute Keskus (EKUK) allkirjastasid Euroopa Majanduspiirkonna toetuse projektilepingu, mille tulemusel valmib Eesti kliimamuutustega kohanemise strateegia ja tegevuskava.

Kliimamuutuste strateegia eelnõu valmib 2016. aasta alguses ning selle koostamiseks kulub ligikaudu miljon eurot, teatas BNS-ile keskkonnaministeerium. Strateegiat rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna keskkonnaprogrammi vahenditest ning see valmib nii EKUK-i kui ka suvel toimuva avatud taotlusvooru projektide tulemusel.

„Kliimamuutustega võitlemine tähendab ühelt poolt suuremat sõltumatust kulukatest taastumatutest ressurssidest ja puhtamat elukeskkonda: rohkem taastuvenergiat, suuremat energiasäästlikkust ja vähemsaastavat transporti. Kõige selle osas on Eesti juba palju teinud. Kuid peame olema ka valmis kohanema tagajärgedega, mida kliimamuutused kindlasti kaasa toovad – olgu põllumajanduses, energeetikas või turismis. See vajab hoolikat läbimõtlemist ning kaalumist, kuidas riske maandada ning tekkivaid võimalusi ära kasutada,” sõnas keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Eestis on seni tegeldud peamiselt kliimamuutuste leevendamisega ja hädaolukordade reguleerimisega ning eraldi kliimamuutuste mõjudega kohanemise strateegiat ega tegevusplaani meil veel ei ole.

„Selleks, et me suudaks kõikides valdkondades ja kõikidel tasanditel õigeaegselt, tõhusalt ja koordineeritult muutustele reageerida, on meil vaja nii strateegilist nägemust kui ka konkreetset tegevusplaani,” märkis EKUK-i juhatuse esimees Margus Kört.

Kohanemine tähendab eelkõige kliimamuutuste põhjustatud riskide maandamist ja seda, et on vaja suurendada nii ühiskonna kui ka keskkonna valmisolekut ja vastupanuvõimet kliimamuutustele. Sellised kohanemise mehhanismid võivad olla n-ö kaitsvad või ärahoidvad – näiteks kindlustatakse ennast negatiivsete kliimamuutuste mõjude eest, aga ka näiteks uusi võimalusi pakkuvad, mis kasutavad ära kiimamuutuste mõjudega kaasnevaid positiivseid efekte.

Praeguseks on kliimamuutustega kohanemise strateegiad vastu võtnud 8 liikmesriiki ning 15 liikmesriigil, sealhulgas Eestil, on olemas tegevusplaan strateegiate väljatöötamiseks.

Lisaks Eesti partneritele kaasatakse ka väliseksperte Norrast, kus kliimamuutustega kohanemise strateegia ja tegevusplaan on olemas.

 

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes