• Eesti

Ojaküla tuulepark sai lõplikult valmis

Eesti uudised, Tuuleenergia - Tuul May 15, 2014

Virumaa Teataja, 15.05.2014

Baltikumi suurim tuuleenergia tootja Nelja Energia avas eile Kunda linna piiril kolme tuulikuga Ojaküla tuulepargi, mis Eestis esimesena ei hakka saama tarbijate elektri­arvetel kajastuvat taastuvenergia toetust.

Ojaküla tuulepark Viru-Nigula vallas toodab aastas ligikaudu 20 GWh elektrit. “See on neli korda rohkem kui Kunda linna leibkondade elektrivajadus,” tutvustas ASi Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus.

Iga tuuliku võimsus on 2,3 MW ning tuulepargi koguvõimsus 6,9 MW. Ojaküla tuulepargi tuulikud on tootnud tuulikutootja Enercon GmbH Saksamaal. Tuuliku masti pikkus on 98 meetrit ja rootori läbimõõt 82 meetrit.

Tuuleparkide rajamine on kallis. Martin Kruus märkis, et Ojaküla tuulepark kuulub Eestis pigem väiksemate hulka, ent selle rajamine maksis siiski ligi 10 miljonit eurot. Aga selleks ei kasutatud elektritarbijate makstavat taastuvenergia tasu, mida riik taastuvenergia tootjatele toetuseks maksab.

Üle poole, 52 protsenti, tuulepargi rajamise ja käivitamise maksumusest saadi toetusena SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) rohelisest investeerimisskeemist. See omakorda võimaldab tuuleparki majandada vaid elektritootmisest saadavast tulust.

“Riik sai raha saastekvootide müügist Hispaaniale. Hispaania nõue oli, et raha, mis Eesti CO2 kvootide müügist saab, tuleb investeerida taastuvenergia projektidesse. KIK korraldas konkursi ning meie projekt oli üks neist, mis välja valiti,” selgitas Kruus.

KIKi juhatuse liikme Lauri Tammiste sõnul on tegemist esimese CO2 kvoodite müügi eest saadud raha toel valminud tuulikupargiga Eestis.

Põhilised Ojaküla tuuleelektrijaama ehitustööd tehti juba üleeelmisel aastal ning tuulikud tegid nii-öelda esimesed pöörded mullu kevadel.

“Tuulepargi ja üldse iga elektrijaamaga on selline lugu, et kui see on visuaalselt valmis, kulub veel pikk periood, et ka elektriliselt töökorda saaks. Ja seejärel läheb aega, et tuulepark vastaks kõigile võrgueeskirja nõuetele,” rääkis Martin Kruus.

Võrgueeskirjaga vastavusse viimiseks on vaja teha teste ja kunagi ei õnnestu kõik testid kohe: neid on vaja korrata ja tuulikuid vastavalt vajadusele seadistada. “Testi tegemiseks on aga vaja tuult,” tõi Martin Kruus näiteid, miks kogu asjaajamine võtab aega ning on täiesti loomulik, et esimesest tuuliku pöördest kulub aastakene, enne kui kõik nõuded täidetud, paberid korras ja elektrit täisvõimsusel saab toota.

Kohalik ettevõtja ja Viru-Nigula vallavolikogu liige Meelis Parijõgi ütles, et tuulepark on visuaalselt kena ja sobib tööstusmaastikule hästi. “Alguses oli kohalike seas ka natuke kõhklevaid seisukohti ja hirme, et uus asi võib halba kaasa tuua. Nüüd on inimestelt vastukaja igati positiivne,” rääkis Parijõgi.

Omavalitsuse esindajana märkis Meelis Parijõgi, et Viru-Nigula vallal on olnud tuuleparkide arendaja Nelja Energiaga (ettevõte toodab tuuleenergiat ka Viru-Nigula tuulepargis) väga hea koostöö. Kohalikes omavalitsustes, kus Nelja Energia tuulepargid tegutsevad, on ettevõtte eestvõttel asutatud mittetulundusühinguid, mille eesmärgiks on edendada kohaliku kogukonna elu. Tuulepargid annetavad nimetatud MTÜdele 0,32 eurot iga toodetud elektrienergia MWh kohta.

“Kohalikud, kes tuulikute lähiümbruses elavad, on saanud abi akende-uste vahetamiseks, samuti on toetatud meie vallas tegutsevaid mittetulundusühinguid ja külaseltse piirkonna arendamisel,” tõi Parijõgi näiteid heast koostööst.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes