• Eesti

Puhta vee teemapargis toodab elektrit sõltumatu taastuvenergia lahendus

Tuuleenergia blogi - Tuul May 16, 2014

Tamsalu vallas Järsi külas asub puhta vee temaatikale keskenduv teaduspark, kust saab vastuse, kuidas tekib ja mõjutab meie elu puhas põhjavesi ja millest sõltub vee kvaliteet. Koha teeb eriliseks aga ka see, et teemapargi õppekeskuse, õpperadade infopunktide, puurkaevude, metsaonni, meelteaia, valve- ning looduskaamerate ning muude tulevikus ehitatavate taristute ning hoonete elekter tuleb ainult tuulest ja päikesest. Kohalik elektrivõrk on täiesti autonoomne, mis tähendab, et tavaelektrivõrgust ei jõua Puhta vee parki ühtegi kilovatti.

Teemapargi eestvedaja Priit Adler MTÜ-st Ökokratt sõnul paigaldati lokaalse elektrivõrgu väljaehitamiseks maakaableid kogupikkusega üle 3,5 km ning äsja lõppes taastuvenergia seadmete testimine. “Sõltumatu taastuvenergia-lahenduse testimise tsükkel kestis ligi 8 kuud. Sellel perioodil testiti taastuvenergia elektritootmise tehnilisi süsteeme, päiksepaneele ning elektri väiketuulikut, mis on koos võimelised aastas tootma ligikaudu 7000 kWh elektrienergiat lokaalsesse elektrivõrku,” rääkis Adler.

Lokaalse elektrivõrgu sõltumatut taastuvenergialahenduse rajamist Puhta vee teemaparki rahastas PRIA. „Taastuvenergia tehnoloogia võimaldab toota elektrit ning arendada ettevõtlust ka neis piirkondades, kuhu riikliku elektrivõrgu väljaehitamist ei peeta vajalikuks või maksab see rohkem kui kulub sõltumatu elektrivõrgu väljaarendamisele. Hea on tõdeda, et on Euroopa Liidu toetusmeetmeid, mis selliseid vajalikke ning investeeringumahukaid ettevõtmisi toetavad,“ kommenteeris Puhta vee teemapargi autonoomset energialahendust Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni tegevjuht Tuuliki Kasonen.

Taastuvenergia Koja juht Rene Tammist selgitas, et Puhta vee teemapark on esimene suurem piirkond Eestis, kus ollakse täielikult sõltumatu välisest energiasüsteemist – see näitab, et Eesti erinevad piirkonnad on võimelised üle minema 100%-liselt taastuvenergiale. „Autonoomne energiasüsteem annab Puhta vee teemapargile suurema vabaduse ja sõltumatuse ning võimaldab taastuvenergia abil hoida kokku nii energiale tehtavatelt kulutustelt kui ka hoida keskkonda,“ lisas Tammist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes