• Eesti

Tuulikutest ja energiast

Eesti uudised, Tuuleenergia - Tuul May 27, 2014

Meie Maa, 27.05.2014

Kuivastu ja Virtsu sadama juures kõrguvad valged mastid, mille otsas keerlevad hiiglaslikud kolme labaga tiivikud. Ilus vaadata. Mis jäävad varjatuks, on maste alajaamaga ühendavad jämedad kaablid, mis viivad sealt edasi elektrijaama ehk maksumaksja taskusse. Kas on võimalik mõttetumat raiskamist ette kujutada, kui elektri kulutamist selleks, et mingeid hiidtiivikuid töös hoida!?

See oli muidugi nali, aga kui kuulata akadeemik Anto Raukase juttu, siis jää või uskuma, et polegi midagi kahjulikumat, kui on tuuleenergia. Põhjuseks on see, millest laulis kunagine saarevaht Jaan Tätte ehk – tuulevaikne öö. Siis jäävad tuulegeneraatorid seisma. Õige jutt, nii ongi.

Ainult akadeemik võib lubada endale võitlust tuuleveskitega. Tema pooldab uut ja ohutut energiat, milleks on tuumaenergia.

Ega muud midagi, kui see, et lauses on vaid kaks viga – tegemist pole uue energiaga ja tegemist pole ohutu energiaga. Jaapanis Fukushima tuumaelektrijaamas mõni aasta tagasi toimunud katastroofi järel teatasid ametivõimud ja kinnitas ka Raukas, et uuema generatsiooni tuumajaamad on sellise konstruktsiooniga, et kiirgusallikale langeb kohe peale kattematerjal ehk betoonist vms sarkofaag. Sisuliselt ei jõua kiirgus lekkima hakatagi, sest enne kukub mürtsti! talle betoonkamakas pähe.

Mis tegelikult juhtus, on võimalik kronoloogiliselt taastada: kiirguse tase piirkonnas tõusis esimese viie tunniga 100-kordseks; üldsus sai teada plahvatusest rahvusvahelise tuumaenergia agentuuri kaudu; Jaapani võimud andsid vastuolulist infot basseini veetaseme kohta, kus ulbivad vanad kiirgavad kütusevardad (kui veetase liialt alaneb, tekib kiirgusoht) ja saatsid kriitikanooli energiakompanii aadressil jne. Tuleb tuttav ette? Neil, kel vanust ligi nelikümmend või rohkem, peaks lähiajalugu koitma.

Positiivse poole pealt oleks sündmus viinud Kuriilide tagastamiseni Venemaalt Jaapanile, kuna väed tuli evakueerida kiirgusohu tõttu.

Ma ei tea, kuhu see betoonsarkofaag langes, aga alles see oli, kui Jaapanist tuli uudis, et Fukushima suitseb taas. Kõik see meenutab liigagi Tšernobõli katastroofi.

Tuulegeneraatorid ohustavat lennuliiklust. Ümberkaudsed kurdavad müra üle või rikkuvat propeller muidu kaunist idülli. Saaremaale pole tuumareaktorit lähiajal loodetavasti tulemas. Kui arvestada kokku head ja vead, võiks tuulegeneraatorid rahule jätta. Lõppeks on tuulikud Saaremaa sümbol olnud ajast aega. Ehk ongi tuulegeneraator kadumakippuva tuuliku uus tulemine?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes