• Eesti

Esikümne eksportöörid kasvasid, ent tulemused ei rahulda

Energiakaubandus, Tuuleenergia - Tuul June 2, 2014

Äripäev, 02.06.2014

Eesti ühed suuremad eksportöörid ABB ja PKC Eesti kasvatasid mullu käibeid ja teenisid korralikud kasumid. Sel aastal loodavad ettevõtted taset hoida.

Eesti parimate eksportööride edetabelis kuuendal kohal olev energeetika ja automaatike ettevõtte ABB ASi möödunud aasta puhaskasum oli 9,5 miljonit eurot. Olgugi et tunamulluga võrreldes vähenes kasum 7,1 protsenti, peab ettevõtte juhatuse esimees Bo Henriksson tulemusi heaks. “Midagi dramaatilist juhtunud ei ole, pealegi oli 2012. aasta meil väga hea,” märkis ta.

ABB tellimuste maht vähenes eelmisel aastal 16 protsenti, samas kui käivet suudeti kasvatada 17 protsendipunkti võrra, mis ulatus 186 miljoni euroni. Henrikssoni sõnul tuli käibe kasv 2012. aasta tellimuste pealt, mille tehingud viidi lõpule eelmisel aastal.

Tema selgitusel läks möödunud aasta ootuspäraselt, kuigi nii eksport kui ka tuulikugeneraatorite müük ei edenenud nii hästi kui võinuks. Eelmisel aastal mõjutas tellimuste vähenemist tuulegeneraatorite ülemaailmne nõudluse langemine. “Nende müük pole veel tõmbama hakanud,” märkis ta. “Turg oli nagu ta oli, ootame, et nüüd läheb paremini.”

Henriksson lisas, et palju on kinni sellest, millised arengud taastuvenergia valdkonnas jätkuvad – kas toetusi saadakse või mitte. ABB ASi suurimaks sündmuseks peab Henriksson kogu tootmise kolimine Jüri alevikku. Varem asusid ettevõttel tehased nii Maardus kui ka Keilas, Tallinnas Pärnu maanteel oli peakontor. “Mullu aprillist on kõik ühes kohas. See oli väga suur investeering,” rääkis Henriksson. Sel aastal ootab Henriksson nii välis- kui ka kodumaisel turul müügi samale tasemele jäämist. “Käibe kasvu sel aastal oodata ei ole,” märkis ta, lisades, et enim mõjutab ettevõtte käekäiku see, kuidas hakkab sügisel tuulegeneraatorite müük edenema. Praeguseks on ABB müügitulu eelmise aasta tulemustest küll pisut maas, kuid Henrikssoni sõnul on tegu ootuspärase tulemusega. Möödunud aastal maksis ABB AS välja 13,7 miljonit eurot. Henrikssoni sõnul on kavatsetakse sel aastal maksta dividende umbes kümme miljonit eurot.

PKC kasvatas tellimusi

Vastupidiselt ABB ASile suurimate eksportööride edetabelis neljandal kohal olev PKC Eesti AS kasvatas tellimusmahtusid. Juhtmeköidiste ja ühenduskaablite tootja kasvatas tellimusi aasta teises pooles hoolimata sellest, et üle-eelmise aasta aruandes ennustati tellimuste mahu vähenemist. Tellimuste kasvule aitas kaasa uue saastenormi (Euro 6 ) rakendumine sellest aastast, mis tõi kaasa senise standardile (Euro 5) vastavate veokite etteostu.

PKC Eesti möödunud aasta käive oli 144 miljonit eurot, mis oli kümme miljonit rohkem kui aasta varem. Kasum küll vähenes 7,3 protsenti, ent ulatus sellegipoolest 17,7 miljoni euroni. Kasumi languses mängis olulist rolli surve palkadele ja kasvanud energiakulud. “Rahule ei saa me jääda tootlikkuse arengusuunaga – endiselt kasvasid meie palgakulud kiiremini, kui meie tegevuste efektiivsus,” kirjutas ettevõtte majandusaruandes juhatuse liige Ivo Volkov. Samuti mõjutas käivet kahe uue kliendiprojekti käivitamine, sest projektide alguses on kulud kõrgemad ja efektiivsus madalam. Selleks aastaks PKC käibekasvu ei planeeri. Seda sellepärast, et ennustatavalt pole Euroopa kommertssõidukite turule sel aastal olulist kasvu ette näha, samuti tuli eelmise aasta hea käekäik paljuski 2014. aasta mahtude arvelt.

Kommentaar: Eesti ekspordi vorm langeb

Andrus Allikmäe, Harju Elekter peadirektor

PKC on meil tubli rentnik, aktsionärina vaadates on ta heal tasemel, kel on mitmeid uusi plaane. Harju Elekter müüs hiljuti 200 000 PKC aktsiat, et alla strateegilise viie protsendi piiri saada. Nii on igasugused liikumised palju kergemad. Tundub, et müüsime õigel ajal, hinnad on nüüd natuke järgi andnud. Võtsime sedasi teise kvartali kena kasumi.

Üldiselt rääkides aga pole Eesti eksport enam nii heas vormis kui varem. Oleme küll tublid keskmikud, kuid järsku tõusu ma selles valdkonnas siiski ei näe. Mõjud on muidugi mitmelt poolt, Venemaalt tulenevaid asjaolusid ma ei taha kommenteeridagi, kuigi kahtlemata need meid mõjutavad. Eesti eksporditööstus on siiski üsna kirju, paljud firmad teevad allhankena töid Soomele. Muidugi mõjutab ka põhjanaabrite kehv majandus Eestit, kuid Rootsil läheb ju jällegi hästi.

Taustaks

ABB ASi olulisemad sündmused 2013. aastal:2013. aasta teisel poolel hakkas saadud tellimuste arv vähenema, kuna tuuleenergia valdkonnas kahanes järsult ülemaailmne nõudlus.Ajamite ja taastuvenergiaseadmete tehase töömaht suurenes enam kui 30 protsenti.Madalpingesüsteemide tehase tulemused olid kõigi aegade parimad. Eksport, eritiSoome, arenes hästi.Ettevõtte kolis kogu tootmise Jüri alevikku. Uus tehas võimaldab tootmismahtu enam kuikahekordistada.Nõudlus kohalikul turul oli endiselt üsna väike, ent elektrikilpide korrashoiuteenuste valdkond arenes hästi.Automaatikaprojektide äriüksuse maht võrreldes eelnenud aastaga veidi kahanes, häid tulemusi näidati vee- ja reoveepuhastusjaamade automatiseerimise valdkonnas.Kõrge- ja keskpingetoodete turg oli üsna stabiilne. Tarnitud toodete maht oli peaaegueelnenud aasta tasemel. Valdkonna edasised väljavaated on stabiilsed.Komplektalajaamade tehase tootmismaht jäi 2012. aastaga samale tasemele. Madalpingetoodete müük suurenes umbes 20 protsenti.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes