• Eesti

Hollandi äärelinna koduomanike idülliline igapäevaelu nutivõrgus

Eesti uudised, Maailma uudised - Tuul June 3, 2014

Eesti Päevaleht, 03.06.2014

Groningeni äärelinnas ühendati esimesed majapidamised nutivõrku 2009. aastal, nüüdseks on kaasatud poolsada kodu.

Hollandi põhjaosas asuva ülikoolilinna Groningeni külje all on idülliline äärelinnake Hoogkerk. Seal asub pealtnäha täiesti tavaliste ridaelamute kompleks, mille juures tervitab möödakäijaid silt „Powermatching City”. See on Hollandi pilootprojekt, kus 40 koduomanikku on lubanud oma ridamaja ehitada nutikoduks, kus toodetakse elektrienergiat, jagatakse seda targa võrgu kaudu ka naabritega ja ülejääk suunatakse energia üldkasutatavasse elektrivõrku.

Esimest targa võrgu või nutivõrgu (smart grid) eksperimenti alustati Hoogkerkis 2009. aastal ja see oli maailmas esimene omasugune. Toona paigaldati 22 elamusse energiatõhusad boilerid, hübriidsoojuspumbad, päikesepaneelid, nutikad kodumasinad ja piirkonda anti kasutamiseks ka paar elektriautot. Nüüdseks on projekti ridaelamute naabruskonnas laiendatud juba pea poolesaja majapidamiseni.

Omanäolisel inimkatsel on mitu põhjust: esiteks hakkab koduomanik tähelepanelikumalt jälgima, millele ja mis ajal ta kõige rohkem energiat kulutab, ning elektrit säästlikumalt kasutama. Teiseks on oluline just see, et majapidamine suudab enda tarbeks kasutatavast elektrist vähemalt osa ise toota. Nii enda kui ka nutivõrguga liitunud naabrite energiakasutust saavad projektis osalejad jälgida oma nutitelefonides või tahvelarvutites.

Hollandlannast koduomanik Petra Foss oli lahkelt nõus Ärilehele oma majapidamist näitama. Foss kirjeldas, et projekti käigus paigaldati talle näiteks nutikas pesumasin, mida kasutades saad sisestada kellaaja, millal pesu peaks pestud olema. Seejärel arvutab masin ise kõige säästlikuma aja, mil vajaminevat energiat kulutada, et õigeks ajaks valmis saada.

Kas tasub ära?

Fossi sõnul toodavad poole tema majapidamises vajaminevast elektrist päikesepaneelid ja soojuspump, teine pool tuleb üldisest vooluvõrgust. Powermatching City projektijuht Albert van den Noort rääkis, et nutivõrgu rakendamise algusest peale tahtsid nad, et koduomanikud ei peaks mugavuses järeleandmisi tegema. Kui on vaja kohe pesu pesta või duši all käia, saab seda teha ootamata, millal päike välja tuleb ja energiat tootma hakkab. Naabruskonna energiatarbimist näitab ka tänaval asuv interaktiivne paneel. Meie külaskäigu ajal – päikeselisel keskpäeval – toodeti majapidamistes näiteks rohkem elektrit kui kasutati.

Niisuguste uuendusmeelsete projektide puhul tõstatub aga alati rahalise mõttekuse küsimus. Kas selline roheline elektritootmine end ka ära tasub ja kas ka tavainimene saaks investeerida oma kodu nutikaks muutmisesse? Praeguseni on Powermatching City projektid käinud täielikult koostööpartnerite (ülikoolide, elektri- ja gaasiettevõtete) ning Hollandi riigi toel ja katsejänestest koduomanikud seadmetesse investeerima ei pidanud.

Ärilehe reisikulud kattis Hollandi ettevõtlusagentuur

Elering: Holland aitab ka Eesti võrku arendada

Elering korraldab täna koos TTÜ-ga konverentsi, mis keskendub tarkvõrgu arendamisele. Nimelt arendavad Elering, Elektrilevi, VKG Soojus, Eesti Taastuvenergia Koda ja Ericsson Eesti targa energiavõrgu andmeportaali Estfeed, mille abil peaks saama võrguettevõtja, tootja ja tarbija paremini suhelda. Esimesi rakendusi lubatakse hiljemalt 2015. aastaks. Eleringi projektijuhi Kristo Klesmenti sõnul nõuab elektrisüsteemide arendamine infotehnoloogia ja uute lahenduste analüüsimist. Seega võiks Hollandi projekti tulemused aidata ka Eesti elektrivõrgu arendamist. „Näiteks saab hinnata tariifisüsteemide nõrkusi ja tugevusi, aga ka tarbijate vastuvõtlikkust,” rääkis ta.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes