• Eesti

Osmussaar saab võimsama energiapargi

Eesti uudised, Tuuleenergia, Väiketuulikud - Tuul June 16, 2014

Lääne Elu, 16.06.2014

Juuni lõpus avatakse Osmussaarel uus energiapark, mis peaks tunduvalt parandama saare energiavarustatust.

Rahastus selleks saadi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja siseministeeriumi väikesaarte programmist.

Osmussaare Fondi juhatuse liikme Rita Koppeli sõnul saadi ligi 45 000 eurot.

Uut süsteemi on ehitatud veidi üle aasta, sest talvel ei ole saanud tööd teha. Täiendatud elektrisüsteemi rajamine on vajalik, sest Osmussaar ei saa voolu mandrilt elektrivõrgust. Saareasukad peavad toime tulema omal käel.

„Meil on mõned väikesed päikesepaneelid ja üks pisike tuulik. Tuulikult saame voolu 160 W, paneelidelt kuni 800 W. Peale selle on meil bensiinigeneraator, mida oleme kasutanud, kui tahame õhtul arvutit kasutada või telekat vaadata,” rääkis Koppel.

Uude süsteemi kuuluvad 3 kW võimsusega tuulik, 3 kW päikesepaneele ja 10 kW diiselgeneraator, mis on tunduvalt ökonoomsem kui senine bensiinigeneraator.

„Nüüd saab ka suuremaid töid teha. Näiteks puid lõhkuda ja kompressorit kasutada. Hirmus jama on, kui voolu ei ole,” tõi Koppel näiteid, milleks uus generaator vajalik on.
Samuti rajatakse 2000 W võimsusega akupank. „Kui tuult ja päikest pole, peaks see paar ööpäeva autonoomselt töös hoidma näiteks külmkappi,” selgitas Koppel.

Praegu tähendab tuulikust ja päikesepaneelidelt tuleva voolu lõppemine, et säästlikul režiimil töötava külmkapi tarbeks on vaja sisse lülitada bensiinigeneraator.

Kombineeritud lahendus on väga vajalik, sest kevadel ja sügisel päikesepaneelidele lootma jääda ei saa. „Eelmisel kevadel oli 70 täiesti päikeseta päeva. Siis ei olegi muud lootust kui tuul või diiselgeneraator,” ütles Koppel.

Osmussaar

Osmussaarel on 5 püsiasukat. Suvel käivad ka mõned abilised, kes aitavad suuremate töödega nagu lammaste pügamine või heinategu.

Saarel kasvatatakse ligikaudu 500 lammast ning 40 mägiveist. Osmussaare elanikud vajavad voolu ka lammaste pügamiseks.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes