• Eesti
  • English

Tuuleenergia klaster: Eesti alustas väiketuulikute eksporti

Tuuleenergia blogi - Tuul August 12, 2014

Konesko SoomesAugusti alguses püstitati Soome esimene Eestis toodetud väiketuulik, mis on tuuleenergia klastri hinnangul märgilise tähtsusega Eesti tuuleenergia tööstusele, sest meist on saanud tuulikuid eksportiv riik.

Turu linna lähedale Aurasse installeeritud 30 meetrine, hüdrauliliselt langetatava mastiga ja 20 kilovatine TUGE 20 tuulik on täielikult toodetud Eestis AS Konesko poolt.

„Lisaks väga headele looduslikele tingimustele toota Eestis tuuleenergiat, on meil potentsiaali kaasa lüüa ka tuuleenergia tööstuses. Väiketuulikute tootmine on hea näide, kuidas väikeses riigis on võimalik nutikalt spetsialiseeruda,“ kommenteeris uudist Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni ja Tuuleenergia Klastri juht Tuuliki Kasonen.

Ta lisas, et riigi poolt on olnud abiks nii väikeseadmete võrgutingimuste lihtsustamine, EAS-i klastrite toetusprogramm kui ka Kredexi investeeringutoetus, mis väiketuulikute turu Eestis käivitas.

Konesko AS hakkas kodumajapidamistele ja väikeettevõtetele mõeldud mikro- ja väiketuulikuid arendama 2009. aastal ning alustas kolm aastat hiljem mudelite TUGE® 10 (10kW) ja TUGE® 20 (20kW) tootmist. Mõlemat tuulikut on testitud juba aastaid karmides keskkonnatingimustes Nasval, kus keskmine tuule kiirus on olnud 45 m/s ning temperatuur talvel langenud kuni -35⁰ C.

Konesko müügijuhi Indrek Gregori sõnul valmisid esimesed väiketuulikud koduturule, mis oli heaks võimaluseks saada kiiret tagasisidet ning viia vajadusel toodetesse sisse parandusi ning täiendusi. „Täna tunneme, et oleme valmis sisenema välisturgudele. Eelmise aasta lõpus sõlmisime esimesed müügilepingud klientidega Soomes ja Saksamaal ning tänaseks on esimene tuulik püsti ja teine on tarnitud ning ootab püstitamist,“ lisas Gregor.

Et Eestis on ka teisi mikro- ja väiketuulikute prototüüpe testimise faasis, siis on tuuleenergia klastri hinnangul väiketuulikute turule sisenemas ka teisi kodumaiseid ettevõtteid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes