• Eesti

Tuuleenergia klastri suveseminar Läänemaal!

Tuuleenergia blogi - Tuul September 4, 2014

KesselaidAugustikuu viimastel päevadel toimus tuuleenergia klastri suveseminar Pivarootsis koos väljasõiduga Kesselaiule ning Virtsu tuulikutesse.

Klastri partnerid tutvusid autonoomse elektrisüsteemiga Kesselaiul, kuhu elektri- ega telefoniliinid ei ulatu. Alates 1994. aastast on Suures väinas asuva laiu tuletornid automatiseeritud ja töötavad päikesepatareidel. 1,7 km² pindalaga Kesselaiul on neli majapidamist ja päästejaam, kes kõik said väikesaarte programmi toel päikesepaneelid, akud ning alalisvoolu vahelduvvooluks muutvad seadmed.

Tuuleenergia klastri partnerid tutvusid lähemalt majapidamisega, mille elekter tuleb 3,5kW väiketuulikust ja 850W võimsusega päikesepaneelidest. Tuule ja päikese abil saab pere töös hoida nii õhksoojuspumba, kreissae kui ka külmiku, kohvimasina ja muu vajaliku. Peremehe sõnul jääb elektrit ülegi.

Teisel päeval oli klastri liikmetel võimalik ronida ühte Eesti Energia tuulikusse Virtsu tuulepargis. Tuuliku tippu pääsemiseks tuli läbida 65 meetrine ronimisetapp redelil. Turvalisuse tagamiseks olid kohal nii Empower’i kui Eesti Energia meeskond. Tuuleenergia klastri arendusjuhi Mihkel Looritsa sõnul läks tuulikusse ülesronimine lennates ning kogu füüsilise pingutuse kroonisid tuuliku tipust avanevad vaated. “Mahtusime gondlisse neljakesi ning julgemad said otse alla vaadata ka transpordiluugist, mille kaudu tõstetakse üles tuuliku hoolduses vajaminevaid detaile ja töövahendeid. Tuuliku generaator oli nagu generaator ikka, kuid selle läbimõõt on suurem kui inimese pikkus,” kommenteeris Loorits külastust.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes